5G teknolojisi İstanbul Havalimanı’nda uygulanacak

Mobil uygulama fuarı Mobilefest bünyesinde düzenlenen MMA Innovate Summit ikinci günü, Startup Yarışması ödül töreninin haricinde “5G ve İleri Teknolojilerle Geleceğe Bakış” paneliyle de yoğun bir şekilde ilgi gördü.

5G teknolojisi ve mobil uygulamaların telekom sektörünün yanı sıra farklı alanlara getireceği fırsatların ele alındığı oturumda, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın yanı sıra Turkcell CEO’su Murat Erkan,Türk Telekom CEO’su Ümit Önal ve Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan hazır bulundu.

Panelde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, katılımcılara müjde vererek, İstanbul Havalimanı’nda üç operatörün ortaklığında 5G teknolojisini uygulamaya alacaklarını söyledi.

Etkinliğin ikinci günü, en iyi mobil girişimlerin seçildiği Start-Up Yarışması’nın kazananlarına ödüllerinin takdim edilmesiyle başladı.

Yarışma kapsamında “En İyi B2B Startup” seçilen Moneymo, “En İyi B2C Startup” seçilen Vivoo ve En İyi Oyun Startup”ı seçilen Tiplay girişimlerinin yöneticileri, plaketlerini Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Ömer Fatih Sayan’ın elinden aldı.

Otomotiv, sağlık, eğitim gibi dikey sektörlerin 5G teknolojisi ile değişime uğrayacağını dile getiren Sayan, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone ile gerçekleştirecekleri yeni bir projenin müjdesini verdi. Sayan, “4.5G’yi, bu üç operatörümüzün ortaklığında yeni havalimanında kullanıyoruz. Yeni çalışmamızın da buradan müjdesini vermek istiyorum: 5G deneyimini de İstanbul Havalimanı’nda hayata geçireceğiz. Üç operatör ile ortak hizmet vereceğiz” dedi.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, 5G teknolojisinin özellikle endüstriyel kullanıcı tarafından talep edildiğini ifade etti.

Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan da 5G’nin bir evrimleşme sürecine işaret ettiğini belirterek, bu teknolojinin özellikle işletmeler açısından büyük anlam ifade edeceğine dikkat çekti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.