Kolombiya’daki hükümet karşıtı protestolar sürüyor

Kolombiya’da devam eden hükümet karşıtı protestolarda maskeli kişilerin attığı patlayıcının isabet ettiği bir polis ağır yaralandı, 2 kişi gözaltına alındı.

Hükümetin ücretler ve emeklilikle ilgili planladığı değişikliklerle ilgili olarak 21 Kasım’da ilan edilen genel grevle başlayan gösteriler, hükümetin diyalog denemelerine rağmen başkent Bogota ve diğer önemli kentlerde hız kesmeden sürüyor.

Ülkenin ortasındaki Huila yönetim bölgesinin başkenti Neiva’da geneli Güney Kolombiya Üniversitesi (USCO) öğrencilerinden oluşan bir grup protestocu, bölgedeki önemli bir caddeyi barikatlarla ulaşıma kapattı.

Yolu trafiğe açmak isteyen polisler, maskeli kişilerin de aralarında bulunduğu göstericileri göz yaşartıcı gazla müdahale ederek dağıttı. Polise taşla karşılık veren göstericilerin attığı el yapımı patlayıcının isabet ettiği bir polis ağır yaralandı. Olayın ardından 2 kişi gözaltına alındı. 

Başkent Bogota’nın yanı sıra Barranquilla, Bucaramanga, Cali, Cartagena ve Medellin gibi önemli kentlerde de geneli üniversite öğrencisi olan binlerce kişi sokaklara çıktı.

Cumartesi günü Bogota’da gerçekleştirilen gösterilerde, toplumsal olaylara müdahale birimi ESMAD’dan bir polisin attığı göz yaşartıcı gaz kapsülünün kafasına gelmesi ile ağır yaralanan ve hastanede hayatını kaybeden gösterici Dilan Mauricio Cruz için düzenlenen yürüyüşlerin büyük kısmı ise olaysız sona erdi.

Bogota’da sabah saatlerinde başlayan gösterilerde öğrenciler, El Dorado Uluslararası Havalimanı’nı kent merkezine bağlayan 26. Cadde’nin yanı sıra birçok önemli yol ve bulvarı trafiğe kapattı.

Ulusal Universite öğrencilerinin 26. Cadde üzerindeki eylemi ESMAD’ın müdahalesiyle arbedeye dönüştü. Kentin diğer bölgelerindeki yürüyüşlerde ise herhangi bir olay çıkmadı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.