KOBİ’ler e-ihracatla dünyaya açılıyor

Hazır giyim sektörünün en büyük ihracatçı birliği olan İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), Alibaba Group bünyesinde bulunan global ölçekte online perakende pazar yeri AliExpress ve AliExpress Türkiye resmi iş ortağı İhracatname, İHKİB üyeleri ve Türkiye’de ihracat yapan çok sayıda KOBİ’nin, AliExpress’in dijital altyapısından ve hizmetlerinden yararlanarak yurt dışındaki tüketicilere doğrudan ulaşmasını sağlayacak bir anlaşmaya imza attıklarını açıkladı.

İlk aşamada 15 bin İHKİB üyesinin dünyanın dört her yerindeki milyonlarca potansiyel müşteriye ulaşacağı bu iş birliği ile AliExpress, ihracatçılara tahsilattan lojistiğe, pazarlamadan 18 dilde tercümeye kadar altyapı desteği verecek ve küresel ekosistemi ile Türk ihracatçılarının ve KOBİ’lerinin markalarını dünyaya ilan edilmesini sağlayacak. Çözüm ortağı İhracatname ise Aliexpress’te mağaza açmak isteyen satıcılara platforma kayıttan ürünlerin mağazaya yüklenmesine kadar geçen bütün süreçte ücretsiz olarak rehberlik edecek.

Dünyada e-ihracat pazarının hızlı bir şekilde büyüdüğüne dikkat çeken İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, “2016’da 401 milyar dolar olan küresel e-ihracatın 2020’de 994 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor. Özellikle Rusya, Ortadoğu ve Avrupa’da AliExpress’teki tüketici profili, e-ihracat konusunda firmalarımıza önemli avantajlar sağlıyor. Bu anlaşma sayesinde küçük büyük 15 bin İHKİB üyemize AliExpress üzerinden dünyanın kapılarını açıyoruz. Şirketlerinin büyüklüklerine bakmaksızın mikro girişimcilerimiz bile dünyanın en ücra köşesine doğrudan perakende satış yapabilecek. Bu avantajların birçok girişimcimizi ihracatçı olma konusunda cesaretlendireceğine inanıyorum” dedi.

AliExpress Global Tüketici ve Pazar Operasyon Direktörü Cheer Zhang ise, “İHKİB ile gerçekleştirdiğimiz bu anlaşma ile Türkiye’deki ihracatçıların ve KOBİ’lerin küresel pazarda rekabet etmelerini kolaylaştırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.