73 kişiyi dolandıran Ponzi Arzu’ya 198 yıl hapis

Kendisini yatırımcı olarak tanıtan ve piyasada “Ponzi” düzeni olarak bilinen yatırımcıların kendi paralarından ve sonraki katılımcılarından gelen paralarla ödeme  yöntemiyle Bursa, İstanbul ve İzmir’de 73 kişiyi 19 milyon lira dolandırdığı iddiası ile Bursa 7.’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz olarak yargılanan sanık Arzu Mertgil ve 7 sanık son kez hakim karşısına çıktılar. Mahkemede müştekiler şikayetlerini tekrarlayarak sanıkların ceza almasını talep ederken sanıklar da kimseyi dolandırmak amacıyla hareket etmediklerini söyleyerek mahkemeden beraatlerini talep ettiler.

 Ponzi Arzu’nun mahkeme devam ederken kendisi hakkında şikayetçi olan 13 kişi ile uzlaşması sonucu 60 müştekiye karşı işlediği suçlar için mahkeme heyeti iki saat verdiği aradan sonra kararı açıkladı. Mahkeme heyeti açıkladığı kararda “Arzu Mertgil’in 60 müştekiyi dolandırma suçundan 198 yıl 4 ay hapis cezasına mahkum ederken ayrıca 2 milyon 207 bin lira da para cezası verirken tutuksuz yargılanan Arzu Mertgil’in tutuklanmasına, aynı davada beraber yargılanan Gökmen Şentürk’e 16 yıl hapis cezası, 33 bin lira para cezası ve hakkında adli kontrol şartları uygulanmasına karar verirken Barış Baştürk adlı sanığa da 3 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Diğer 5 sanık hakkında ise beraat kararı verildi.

Mahkemenin kendisi hakkında 198 yıl hapis cezası vermesi üzerine kamuoyunda “Ponzi Arzu” olarak bilinen Arzu Mertgil emniyet güçleri tarafından gözaltına alınarak adliyede yapılan işlemlerin ardından cezaevine gönderilirken adliye çıkışında muhabirlerin fotoğraf çekmesini engellemek için yüzünü kapatırken gazetecilerin kendisine sorduğu sorulara yanıt vermedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.