Bağcılar’daki mühürlü evlerin yıkımına başlandı

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Bağcılar’da kolon ve kirişlerinde hasar bulunan 6 katlı bitişik iki bina belediye yetkilileri tarafından boşaltılarak mühürlenmişti.6 katlı bitişik iki bina için Bağcılar Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğünce rapor hazırlandı. Hazırlanan raporda binalardan alınan beton örneklerinin “mukavemet değerlerinin olması gerekenin altında” olduğu ve binaların tamamen çökme risk taşıdığı tespit edildi. Bağcılar Belediyesi taarfından Demircan Sitesi ile aynı sokakta bulunan bazı binaların da hasarlı olduğunun ortaya çıkması üzerine belediye yetkilileri ile Demircan Sitesi’ndeki daire sahipleri arasında yapılan görüşmeler sonrası Demircan Sitesi’nde bulunan tüm daireler boşaltıldı. Daire sahipleirni tahliye işlemlerini bitirmelerinin ardından 270 daire ve 40 dükkanın bulunduğu Demircan Sitesi’nde yıkım başladı.

“YIKIM 2 AY İÇİNDE BİTECEK”

Bağcılar Belediyesi tarafından yıkım ekibinin başında görevlendirilen Sergen Kaşıkçı Demirhan Sitesi’ndeki yıkımın 2 ay süreceğini ifade ederek, “Burada 40 dükkan ve 270 daire var. Buradaki yıkım için 8 iş makinası ile 2 ay içinde tüm yıkım bitirilecek. Daha sonrada çevresinde bulunan binalarda aynı şekilde yıkılacak.” dedi.

Belediye yetkilileri tarafından yıkımı yapılan binaların bitişiğinde oturan vatandaşlar yaptıkları açıklamada “Yan tarafta yıkılan binalardan bizim binamızın çatısına bir ton taş geldi. Yıkım ekipleri hiçbir önlem almıyor ve yıkılan her şey sokaklara dökülüyor. Bizim çatımızı korumak için 5 tane kapı koymuşlar ama bir işe yaramıyor. Yıkım yapılan binalardan dolayı bizim binalarımız sallanıyor” dediler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.