Kaçak göçmen taşıyan taksiciye para cezası

Kırşehir Şehirlerarası Otobüs Terminali’ndeki bulunan taksi durağında taksicilik yapan taksi şoförü Metin Polat Afgan uyruklu 4 kişiyle Ankara’ya gitmek için 380 TL’ye anlaştı.

Kırşehir’den Ankara istikametine hareket eden Metin Polat yönetimindeki taksi, uygulama yapan jandarma ekipleri tarafından durduruldu.

Jandarma ekipleri tarafından ticari takside bulunan 4 Afganistan vatandaşının pasaportlarının olmadığı ve ülkemize kaçak yolla girdikleri tespit edilerek önce gözaltına alındılar ve yapılan işlemlerin ardından 4 Afganistanlı kaçak göçmenler ülkelerine iade edilmek üzere İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Taksi sürücüsü Metin Polat’a ‘da Türk Ceza Kanunun 6458 kanunu kapsamında her kaçak yolcu için 1.734 TL olmak üzere toplam 6 bin 936 TL para cezası uygulandı.

İnsan kaçakçılığı suçundan hakkında yasal işlem başlatılan taksi şoförü Metin Polat yaptığı açıklamada “Ben aracıma binen kişilerin kaçak olduğunu bilmiyordum. Terminalde takside beklerken yanıma geldiler ve bana Ankara’ya gitmek istediklerini ve üzerlerinde toplam 380 lira olduklarını söylediler. Bende işler durgun olduğu ve üzerlerinde havanın soğuk olmasına rağmen mont olmadıklarını görünce insanlık namına arabama alıp götürmek için kendileri ile anlaştım. Biz taksici esnafıyız tek derdimiz ekmek parası kazanıp evimize gitmek. Yolda jandarma çevirmesinde taksime binen kişilerin kaçak olduğunu öğrendim. Bana 7 bin lira ceza verildi. Hadi verilen para cezası vatanıma devletime helali hoş olsun ödeyeyim ama hakkımda insan kaçakçılığından işlem başlatılması beni üzdü. Ekmeğimin peşinde koşarken şimdi de kaçakçılığından dolayı mahkemeye çıkacağız. Bu da ayrı bir dert. Allah hakkımızda hayırlısını versin.” dedi.

Polat, mağdur olduğunu, 15 gün içinde idari para cezasına itiraz etme hakkı olduğunu, bunu kullanacağını söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.