Cezaevlerine Koronavirüs önlemi

Adalet Bakanlığı tarafından Koronavirüs için alınan tedbirleri Adalet Bakanı Gül, Twitter hesabından duyurdu.

Yapılan paylaşımlarda tüm tedbirlerin alındığını ve Sağlık Bakanlığı ile Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından uygulanan acil eylem planına titizlikle uygulandığı bildirildi.

ALINAN TEDİBİRLER

Adalet Bakanlığı olarak Nisan ayı sonuna kadar yurt dışına ziyaretler ve yurt dışından gelen heyet ziyaretlerinin kabulü nisan ayı sonuna kadar iptal edildi.

Nisan ayı sonuna kadar tüm toplumsal faaliyetler iptal edildi.

Yurt dışından dönen tüm personel 14 günlük raporlu sayılacak ve Koronavirüs tetkik ve testleri yapıldıktan sonra görevlerine dönecek.

Bakanlık olarak tüm ilgili kurumlarda ve ceza infaz kurumlarında temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri daha da arttırılacak, tüm personele bu konuda eğitimler verilecek.

Ceza infaz kurumlarında hastalık belirtisi gözlemlenen tutuklular hastanelere sevk edilecek ve alacakları sağlık raporları sonrasında ceza infaz kurumlarına kabul edilecek.

Kısa bir süre önce yurt dışında bulunmuş olan tutuklu ve hükümlülerin tespitleri yapılacak ve sağlık kontrolleri sonrasında kuruma kabul edilecekler.

Ceza infaz kurumlarında öksürük ve yüksek ateş görülen tüm tutuklu ve hükümlüler hemen hastanelere sevk edilecek ve yapılacak test sonuçları negatif olana dek kuruma kabul edilmeyecekler.

Yurt dışından kısa bir süre önce gelmiş olan tüm tutuklu ve hüküm yakınlarının görüşleri iptal edilecek. Gerekli görüldüğü takdirde kademeli olarak tüm ziyaretler sınırlandırılacak.

Şu ana kadar ceza infaz kurumlarımızda Koronavirüs testi pozitif çıkan tutuklu ve hükümlü bulunmamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.