Kan grubu 0 olanlar koronavirüsten daha az etkileniyor

Kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alan ve ilk olarak Çin’in Vuhan kentinden başlayarak ve dünyayı kısa bir sürede etkisi altına alan koronavirüs için bilim adamları çalışmalarına devam ederken ortaya ilginç veriler çıkmaya başladı.

Çinli bilim adamlarının her gün yaptıkları yeni araştırmalar sonrasında koronavirüsten hangi tip insanların daha çabuk yayıldığı araştırılmaya devam ediyor

KAN GRUPLARINA GÖRE KORONAVİRÜSE YAKALANMA RİSKLERİ

Çinli bilim adamları bugün kadar A, B, O kan gruplarına sahip 2 bin 713 vaka arasında bir araştırma başlattılar. Çinli bilim adamları virüsün merkezi olan Vuhan ve Shenzhen kentinde bulunan tüm hastanelerdeki vakaları inceleyerek 1775 enfekte olmuş kişiyle virüs sonucu hayatını kaybeden 206 hastayı incelediler. Bunlara ilave olarak hastalık enfekte olmamış ama risk altında bulunan Vuhan’da yaşayan 3 bin 964 kişi araştırmaya dahil edildi.

Yapılan araştırmalar sonucunda koronavirüse kan grubu A olanların yakalanma oranlarının daha yüksek olduğu, en az etkilenen kan grubunun da 0 grubu olduğu belirlenirken bu testlerin uygulandığı kişilerin yaş oranlarının 18-45 yaş arası grup olduğu açıklandı.

Yapılan analiz sonuçlarına göre A grubu bireylerin kan grubu A olmayanlara göre korona açısından daha yüksek risk taşıdığı, 0 kan grubuna sahip bireylerin enfekte olma risklerinin ise daha düşük olduğunu ortaya koyuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.