Çinliler yarasa yememeleri konusunda 13 yıl önce uyarılmışlar

Çin’in Vuhan kentinde ilk olarak ortaya çıkan ve daha sonra tüm dünyaya yayılarak bir çok ölümlere yol açan koronavirüs Antarktika hariç tüm kıtalara yayıldı.

Bugüne kadar dünya genelinde 10 binin üzerinde kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan virüs hakkındaki araştırmalara göre koronavirüs insanlara hayvanların üzerinden geçtiği yönünde bulgulara ulaşıldı. 

Hayvanlardan buluşması konusunda en büyük sorumlu olarak Çinliler tarafından tüketilen yarasa çorbası olarak gösterilirken bilim adamlarından açıklamalar gelmeye devam ediyor.

SARS virüsü sona erdikten sonra 2007 yılının ekim ayında,4 bilim adamı Amerikan Mikrobiyoloji Derneği’nde yayınladıkları makalelerinde tüm dünyayı o tarihte uyarmışlardı.

YENİ BİR VİRÜS DOĞUYOR

Kwok Yung Yuen, Vçncent C.C.Cheng, Patric C.Y.Woo ve Susanna K.P. Lau isimli bilim adamlarının hazırladıkları makalede insanların yarasalar ile olan ilişkisine dikkat çekerek bunun sonucunda yeni bir virüs ihtimali göz ardı edilmemeli şeklinde uyarı yapılmıştı.

Makalede yapılan açıklamada özetle Çin’in güneyinde hayvansal protein talebi doğduğu ve bunun üzerine vahşi memeli hayvanların tıka basa dolu oldukları kafesler içinde satıldığı ve bunların daha sonra tüketilerek virüsün insanlara geçmesine neden oldu.

O dönemden sonra 4 bin civarı yapılan bilimsel araştırmalar yayınlanmasına rağmen kimsenin bu açıklamaları dikkate almayarak 2003 yılında SARS hastalığının ortaya çıkmasının ardından bir çok marketlerde satılan nalburunlu yarasaların satılması ve bunların taşıdığı virüsün ortaya çıkışını tetiklediği ifade edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.