Ambulans helikopterin tarlasına inmesine izin vermemişti

Samsun’un Vezirköprü ilçesi Altınkaya Baraj Gölü Altınkaya Mahallesi’nde yaşayan 54 yaşındaki C.Y. adlı vatandaşın kalp krizi geçirmesi üzerine yakınları tarafından 112 Acil Servis’ten yardım istendi. Sokağa çıkma yasağı olması dolayısıyla feribotların çalışmamsı yüzünden hastaya daha çabuk ulaşılması için 112 Acil Servis Ekipleri ambulans helikopter talep etti. Talep üzerine Samsun’dan havalanan ambulans helikopter pilotu mahalleye geldiğinde inmek için müsait olan A.Ş. adlı vatandaşın buğday ekili tarlasına inmek için izin istedi. Tarla sahibi N.Ş  ise ambulans helikopterin inmesine izin vermediklerini söyleyerek tarlasına çıkarak el kol işaretleri ile ambulansın inmesini engellemesi üzerine ambualns helikopter hastayı alamadan Samsun’a dönmek zorunda kaldı.

Bunu üzerine sağlık ekipleri bir kayıkla mahalleye geçerek kalp krizi geçiren hastaya ilk müdahaleyi yaparak aynı kayıkla hastayı barajın karşısına geçirerek burada bulunan bir ambulansla Vezirköprü Devlet Hastanesi’ne götürülmesini sağlayarak hastanın burada tedavisine başlanması sağlandı.

Altınkaya Mahalle Muhtarı yaptığı açıklamada “Ambulans helikopter 25 dakika içinde geldi ama mahallemizde bulunan N.Ş. adlı vatandaş buğdaylarının zarar göreceğini söyleyerek ambulans helikopterin inmesine izin vermedi. Bizde hastamızı kayıkla karşı tarafa geçirmek zorunda kaldık. Mahallemize köprü yapılması şart” diyerek düşüncelerini ifade etti.

Ambulans helikopterin tarlasına inmesine izin vermeyen N.Ş. adlı vatandaş için soruşturma açıldı. İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından ifadesi alınan kadın hakkında sokağa çıkma yasağını ihlal etmekten3 bin 180 lira para cezası kesilirken ifadesi alınan kadın daha sonra serbest bırakılırken hastaneye kaldırılan hastanın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.