İkinci el otomobil satışında mahkemeden emsal karar

İzmir’de meydana gelen olayda bir galeride 325 bin liraya satışa sunulan ikinci bir el arabaya B.Ö. adlı kadın talip oldu. Galericinin araçta hasar olmadığını söylemesi üzerine B.Ö aracı ekspertiz raporu almadan satın aldıktan 14 ay sonra aracını satmak isterken aracında 45 bin liralık hasarın olduğunu öğrenmesi sonucu soluğu mahkemede aldı.

B.Ö. avukatı vasıtasıyla aracını satın aldığı galeri hakkında İzmir Sulh Hukuk Mahkemesi’ne tespit ve tazminat davası açtı. Mahkeme, B.Ö.’yü talebinde haklı bularak zararının karşılanması konusunda karar verirken galericinin aracın satışını yaparken araçla ilgili satıcıyı bilgilendirmesi gerekli olduğuna dayanarak kararın verildiğini açıkladı.

B.Ö.’nün avukatı “Müvekkilim 2019 yılında bir galeride ikinci el araç beğeniyor Müvekkilim aracın hasarı olup olmadığını sorduğunda galerici arkadaşımız hasar olmadığını söyleyince müvekkilim de galericinin sözüne güvenerek 325 bin lira ödeyerek aracı satın alıyor. Aradan 10 ay geçtikten sonra aracını satmak isterken aracına talip olan kişi araç için hasar ekspertizi yaptırdığında motor kaputunda daha önce hasar olduğu ortaya çıkıyor. O zaman ki koşullarda daha önce hasar gören aracın piyasa değeri yaklaşık 280 bin lira civarında idi ve müvekkilim aracın hasarsız olduğunu düşünerek 325 bin liraya aracı aldı. Mahkeme talebimiz üzerine satıcının tüketiciye karşı dürüst olması gerektiğine ve alıcıyı yanlış bilgilendirmesi üzerine 45 bin lira tazminat ödemesine hükmetti” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.