Tecavüzle suçlanan HDP’li vekil partisinden istifa etti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Tuma Çelik, partisinden istifa ettiği bugün yazılı bir açıklama ile kamuoyuna duyuruldu.
HDP’den yapılan basın açıklamasında “ Tuma Çelik’in istifa mektubunun partiye ulaştığı bildirildi”. Turna Çelik, istifa mektubunda TBMM bünyesinde ve halk içerisinde yaptığı çalışmaların bazı çevreleri rahatsız ettiğini, şahsına yönelik değişik biçimde ve farklı boyutta iftiralar, suçlamalar ve tehditler geliştirildiğini iddia etti.

Kendisinin bir kadın tarafından atılan iftiralar sonrasında şantaja başladığını öne süren Turna Çelik partisinin konuyu araştırmak için kadınla ve kendisiyle defalarca görüştüğünü kaydetti.Tecavüz suçlamasının savcılığa intikal etmesinin ardından hazırlanan fezlekenin Meclis’e ulaştığını ve ilgili komisyonda gündeme alındığını hatırlatan Çelik, şunları kaydetti:

“Yaşanan olaylardan sonra iftiraların aslında siyasi bir kumpasa dönüşeceğini bildiğim için halkı aydınlatma yolunu tercih ettim. Partimin zarar görmemesi adına ve bu asılsız iddianın süistimal edilmemesi için partimden istifa kararı alarak bunu uyguladım”

Turna Çelik hakkında seçim çalışmaları döneminde bir dernek toplantısına katıldığı ve burada bir kadına tecavüz ettiği iddia edilirken kadının şikayeti üzerine  Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılmasını öngören fezlekeyi düzenledi ve Meclis’e gönderdi.

Turna Çelik’in bir kadına tecavüz ettiği iddiasının ardından dosyanın meclise gelmesine rağmen HDP bugüne kadar Çelik ile ilgili hiçbir adım atmadı, hiçbir işlem yapmadı.

Yaşanan istifa sonrasında HDP’nin meclisteki sandalye sayısı 57’ye düştü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.