Kurban etinde tüberküloz şüphesi

Kurban Bayramının birinci günü Malatya’nın Battalgazi ilçesi Dolamantepe Mahallesinde meydana gelen olayda Yaşar Pekşen, yakınları ve arkadaşlarıyla birlikte Kurban Bayramına 3 gün kala Canlı Hayan Pazarına giderek bir büyükbaş kurbanlık alarak mahalleye geri döndüklerini söyledi.

3 gün boyunca kurbanlık büyükbaş hayvana kendi imkanları ile baktığını ifade eden Yaşar Pekşen Kurban Bayramı’nın ilk günü satın aldıkları büyükbaş hayvanı kestiklerinde hayvanın ciğerinde ve kaburgalarında normal olmayan kabarcıklar görünce, durumdan şüphelenerek cep telefonu ile etin fotoğraflarını çekip veterinere gönderdiğini anlatan Pekşen, veterinerin hayvanın tüberküloz olduğunu kendisine söylediğini belirtti.

Yaşar Pekşen kurbanlık için satın aldıkları büyükbaş hayvanın gayet sağlıklı gördükleri ve satın almadan önce kontrol ettiklerini, arada bir yakınımız vasıtasıyla pazarlıklarımızı yaptık ve aldık. Kurbanımızı üç gün evde besledik. Kurbanı kestikten sonra parçalarken akciğerinde değişik bir şeyler çıktı. Fotoğrafını çekip gönderdiğimiz veteriner bize hayvanın tüberküloz olduğunu, etinin yenmeyeceğini söyledi. Kurban için 6 bin lira para verdik ve 3 kişi bu kurban için ortak olduk. Dış görünüşü güzeldi ama kesince tüberküloz olduğu ortaya çıktı. 3 gün boyunca yemini de yedi suyunu da içti. Her şey kurbanı kestiğimizde ortaya çıktı.” dedi.

Öğrenilen bilgilere göre kesilen kurbanın etlerinin imha edilmesi için belediyeye müracaat edildiği ve ekiplerin gelerek eti aldığı ardından Tarım Orman ve İlçe Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı fiziksel incelemede hayvanda tüberküloz olduğunun belirlendiği ve rapor tutulduğu öğrenildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.