Beyrut’ta büyük patlama

Bugün sabah saatlerinde Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta, liman bölgesine yakın bir yerde bulunan havai fişek fabrikasında büyük bir patlama meydana geldi. Fabrikada yaşanan patlamanın ardından çıkan yangın sonucunda daha önce hükümet tarafından ele geçirilen patlayıcıların muhafaza edildiği bir depoda ikinci bir patlama meydana daha geldi.

Patlamanın meydana geldiği fabrika ve deponun Lübnan’ın eski Başbakanı Saad el-Hariri’nin evi yakınlarında olduğu ve patlamanın ardından Hariri’nin evinde ve çevre binalarda büyük hasar oluşurken, çok sayıda kişi de yaralandı.

Yaşanan iki patlamanın ardından hükümet binası ile şehrin en büyük camilerinden biri olan  Muhammed el-Emin Camisi’nde büyük hasar oluştu.

Patlama sonrasında eski Başbakan Hariri’nin sağlık durumunun iyi olduğu ve olayı takip ettiği belirtildi.

Patlamaların ardından Lübnan resmi ajansı LNA tarafından yapılan ilk açıklamada  Beyrut Limanı’nda patlayıcıların bulunduğu bir depoda yangın çıktığını duyurdu. Havai fişeklerin patlaması uzun süre devam ederken patlamanın KKTC’de de hissedildiği bildirildi. Yaşanan patlamalar sonrasında depolara yakın bir yerde bulunan 3 katlı bir binanın yıkıldığı, enkaz altında hala insanların olduğu belirtildi.

İLK AÇIKLAMALARA GÖRE 50 ÖLÜ 1700 YARALI

Yaşanan patlamaların ardından Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, yaptığı resmi açıklamada yaşanan patlamalar sonrasında ilk belirlemelere göre 50 kişinin öldüğünü, 2 bin 700’ün üzerinde yaralının olduğunu belirtti.

Yerel medyada ise ölü sayısının açıklanan resmi rakamlardan çok daha fazla olduğu ileri sürüldü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.