İstanbul’un göbeğinde korku apartmanı

İstanbul’un Güngören ilçesi Akıncılar Mahallesi’nde bulunan  40 yıllık ve 5 katlı binanın duvarlarında ve kolonlarında oluşan çatlaklar nedeniyle yıkılma riski var.

5 katlı olan ve toplam 9 daireden oluşan 40 yıllık binada 6 daire sahipleri tarafından boşaltılırken kalan 3 aile evlerinde kalmayı sürdürüyor. Alınan istihbarat bilgilerine göre belediye ekipleri tarafından binanın karot örneği alınıp boşaltma kararı alındığı ve binanın çökme riski bulunduğu apartmanda yaşayan ailelere bildirilmiş. 5 katlı binanın özellikle arka bölümünde bulunan duvarların birbirinden ayrıldığı görülürken, her katın balkonlarında derin çatlaklar olduğu ve beton içindeki demirlerin ortaya çıktığı gözlendi. Bina içerisinde yaşayan vatandaşlar ve binaya yakın evlerde ikamet eden vatandaşlar yetkililerden yardım istiyor.

5 katlı binanın en alt katında yıllardır esnaflık yapan Tülay Yıldız, “Kolonlar ve duvarlarda olan çatlaklardan dolayı çökme riski olduğu için dükkanımızda çalışamaya korktuğumuz için dükkanımızı kapadık. İçeriden bazen mal almak için girdiğimizde korkarak giriyoruz. Buradan taşınmak için çalışmalara başladık. Bir sallantı olsa bu bina komple aşağı doğru çöker ve bir felakete yol açar. Belediyeye müracaat ettiğimizde binanın boşaltılma kararı çıkarıldı. En son aldığım bilgiye göre bir müteahhitle anlaşıldı. Burada oturmakta olan 3 aile kira fiyatlarının yüksek olmasından dolayı çıkamıyor” dedi.

Çatlaklar dolu binada yaşayan bir vatandaş ise “Burada uzun yıllardır yaşıyoruz. Şu dönemde evi boşaltsak kiraya geçecek imkanımız yok. Kira fiyatları aldı başını gidiyor. Bu konuda devlet büyüklerimizin desteğini bekliyoruz. Burada yaşayan hiç kimsenin can güvenliği yok” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.