Sağlık Bakanı Koca’dan açıklamalar

Bugün akşam saatlerinde yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulunarak, “Uzun bir süreninin günlük vaka sayımız, 1300’ün üzerine çıktı. Bu oran son 1,5 ayın en yüksek hasta sayısıdır” dedi.

Açıklamalarına devam eden Koca, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İlaç konusunda en ufak bir sıkıntımız yoktur. 4 yerli firma Antiviral ilacını üretmeye başladı. Evde tedavilerine devam eden hastalarımız için hekimlerimiz ‘Teletıp’ denilen sistem sayesinde hastalarıyla doğrudan görüşme yapacak.

Ülke genelinde tüm hastalıklar dahil olmak üzere servis yatağı doluluk oranı yüzde 51,3, yoğun bakım yatağı doluluk yüzde 64,8, ventilatör doluluk oranı yüzde 31,7’dir.

Kırıkkale’de denenen HES mobil uygulaması kısa bir süre içinde tüm yurtta hizmete girecekti. Bu sistem sayesinde gittiğiniz toplu mekanlarda karekod uygulamasıyla size bilgi verecek.” dedi.

Yeni vaka sayılarının artmasını önlemek bizlere bağlı. Bu yüzden maske, sosyal mesafe ve temizlik konularından asla ödün vermeyin. Okullarımızın 21 Eylül’de açılması konusunda olumlu bir yaklaşım içindeyiz. Bu dönemde “SMA Tip-1, Tip-2, Tip-3 ilaçlarına erişimde hiçbir sorun yaşanmayacak.” açıklamasında bulundu.

Covid-19 tanı kitlerinin pahalı alınmasına ilişkin olarak Koca “Pandemiye siyaseti karıştırmayalım.  Aile hekimlerine 1 Ağustos tarihi itibariyle Covid-19 hasta takibi esas alınmak üzere ek ödeme yapılacaktır. Covid-19 hastalarıyla ilgili ilgili poliklinik, servis ve ilgili branş veya branş dışı sağlık çalışanları, hekimler olmak üzere ek ödemenin 1 Ağustos’tan itibaren 3 aylık bir zaman diliminde ödeneceğini söylemek istiyorum.” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.