Kaçak elektrik denetimi yapan ekipleri köylerine sokmadılar

Diyarbakır ve civar illere elektrik sağlaayn Dicle Elektrik Diyarbakır İl Müdürlüğü’ne bağlı Enerji Kayıpları Birimi’nde görevli ekipler Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesi Taban köyüne rutin kontrolleri yapmak için gittiklerinde aralarında köy muhtarının da bulunduğu bir grup tarafından köye sokulmadılar.

Köy içerisinde kaçak elektrik kullanımı hakkında çalışmalar yapmak isteyen ekiplerin çalışmasını engellemek isteyen köy muhtarı, camiye giderek cami hoparlöründen halkı kışkırtan açıklamalar yapması üzerine kısa sürede köylüler denetim için gelen ekiplerin çevresini sararak görevlilere hakaret ederek tehditler savurmaya başlarken köyün girişinde adeta etten bir duvar kurdular.

Yaşanan olayların ardından bölgeye gelen jandarma ekiplerine köylüler “Devlete karşı saygımız sonsuz ama bu şirketin elemanlarının evlerimize girmesini kabul etmiyoruz diyerek” eylemlerine devam ettiler. Köylülerin bazıları da “Kimse elektrik kontrolü için evimize giremez” dedikleri gözlendi.

Köyde gerilimin artması üzerine jandarma ekipleri köy halkını kışkırtan köy muhtarı ve 2 kişiyi bölgeden uzaklaştırırken istenmeyen nahoş olayların yaşanmaması için Dicle Elektrik ekipleri çalışmalarını yarıda keserek köyden ayrıldı.

Muhtar ve bazı köylüler tarafından köye girmeleri engellenen Dicle Elektrik ekipleri ilerleyen saatlerde jandarma eşliğinde köye tekrar gitti. Köyde yapılan incelemeler sonrasında 50 aboneden 13’ünün kayıt dışı elektrik kullandığı belirlendi. Kayıt dışı kaçak olarak elektrik kullanan 13 hane hakkında yasal işlemlerin başlandığı öğrenildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.