Valiyim diyerek 1 milyon lira dolandırdılar

Konya’da bir iş insanının, telefonla arayarak kendisini “Konya Valisi” olarak tanıtan kişiden hesabına yardım için para istemesinden şüphelenerek Konya Emniyet Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekiplerini arayarak ihbarda bulunması üzerine harekete geçildi.

Ekipler şüpheliyi teknik ve fiziki takibe alarak 4 ay süren çalışmanın ardından 26 Ağustos’ta İstanbul, Kocaeli ve Konya’daki 17 adrese eş zamanlı düzenlediği operasyonda 16 kişiyi yakaladı.

Ekiplerin dolandırdıkları vatandaşlara kendilerini “vali özel kalem müdürü” olarak tanıttıkları, daha inandırıcı olması için “Vali beye bağlıyorum.” diyerek çetenin elebaşı olduğu öne sürülen H.A. ile görüştürdükleri belirlenirken birçok kamu kurumunu da arayarak engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye alacağız diyerek dolandırdıkları tespit edildi.

 Çete lideri H.A’’nin kendisini vali olarak tanıtarak bir tapu müdürünü aradığı, “şu işi acil olarak halledelim” dedikten sonra güvenini kazandıktan sonra dolandırdığı öğrenildi.

Çetenin açıklanan valiler kararnamelerini takip ederek yeni vali atandıktan sonra iş insanlarını aradıkları ve bu sayede bir çok insanı mağdur ederken Uzman Çavuş İ.A.’nın da bulunduğu öne sürülen bazı şüphelilerin de iş insanlarının gazetelerdeki taziye ilanlarından yola çıkarak zengin kişileri kurban seçtikleri belirlendi.

Çetenin bu yöntemi kullanarak 22 ilde yaklaşık 1 milyon lira dolandırdığı iddia edilirken emniyette işlemleri tamamlanan şüpheli, sağlık kontrolü için Konya Şehir Hastanesine götürülürken çete lideri H.A.’nın bir basın mensubunun “Size nasıl inandılar?” sorusuna “Mecbur inanacaklar.” diye cevap verdi.

Şüpheliler, adliyeye sevk edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.