Bangladeş’te adalet 20 yıl sonra yerini buldu

1997 yılında Bangladeş’te meydana gelen olayda Shek Zahid eşi ve 1.5 yaşındaki kızını öldürdüğü gerekçesi yakalanmış ve 3 yıl boyunca yargılandıktan sonra 2000 yılında idam cezasına çarptırılmıştı. İdam cezasına çarptırılan Shek Zahid, verilen karara itiraz ederek konuyu yüksek mahkemeye taşıdı.

 Bangladeş Yüksek Mahkemesi,  Zahid’in idam cezasıyla yargılandığı dosyayı inceleyerek 20 yıl hapis yatan Zahid’in suçsuz olduğuna karar vererek 25 Ağustos tarihinde 20 yıldır yattığı Khula Merkez Cezaevi’nden tahliye edildi.

Cezaevi çıkışında kendisini bekleyen birçok basın mensubuna açıklamalarda bulunan Zahid “Hapisten tahliye edileceğimi hiç beklemiyordum. Her gün idam edileceğim korkusu ile yaşadım. Cinayetin işlendiği gün şehirdeki işlerimi halledip köye döndüğümde eşimi ve çocuğumu ölü bulduğumda polis beni gözaltına aldı ve kayınpederim hakkımda dava açtı. Mahkemede o gün söylediklerime kimse inanmamıştı. Eşimi ve çocuğumu eşimin eski eşinin öldürdüğüne inanıyorum. Hapiste kim çürümeme sebep olmuşsa kimseden şikayetçi değilim. Benim devletimden tek beklediğim tek şey bana yardım etmeleri. Ben cezaevinde iken annem ve babam hayatlarını kaybettiler. Kayınvalidem ve kayınpederim de çok yaşlandılar. 20 yıl önce yaptığım müracaat sonrası yüksek mahkemenin beni suçsuz bulması beni mutlu etti. Ama benim kaybettiğim 23 yılın hesabını kim verecek? Bu kadar süre suçsuz yere yatmamda devlet yetkililerin suçu var. Bu suçları yüzünden bana yaşayabileceğim bir ev ve iş bulmaları gibi gerekli temel konularda yardım istiyorum” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.