Arapların İsrail’e olan aşkları depreşti

İsrail’in Filistin’e uyguladığı zulmü ve Arap dünyası üzerindeki kirli planları görmezden gelen Birleşik Arap Emirlikleri son günlerde İsrail ile olan ilişkilerini sıklaştırmaya başlaması Arap dünyasında büyük tepkilere neden olmuştu.

Arap dünyası ve İslam dünyasının yoğun tepkilerine rağmen bu tepkilere Birleşik Arap Emirlikleri görmezden gelerek İsrail arasındaki anlaşmanın ardından ikili görüşmeler de oldukça sıcak bir şekle girdi.

Birleşik Arap Emirlikleri Prensi Muhammed Bin Zayed’in temsilcisi geçtiğimiz günlerde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu görüntülü bir konuşma gerçekleştirirken bu görüşmenin ajanslarına servis edilmesi üzerine tepkiler artmaya başladı. BAE prensinin temsilcisinin İsrail Başbakanı ile konuşmak için İbranice öğrenmeye başlaması ise tepkilerin daha da artmasına neden oldu.

Yaşanan olayların ardından İsrail Başbakanı Netanyahu iki ülke arasında yapılan anlaşmayı değerlendirirken yaptığı açıklamada “Bu tarihi bir barış. Bu barış sadece liderler arasında olan bir barış değil, aynı zamanda halklar arasında da. Sen de bunu harfiyen vücuda getiren kişisin. İşte bundan dolayı gerçekten tebrik ederim ve sana çok teşekkür ederim. Seni burada görmek istiyorum. Seni büyük bir sevgiyle karşılayacağız.” Derken Netanyahu’nın açıklamasının sonunda “İnşallah diyelim” diyerek bitirmesi gözlerden kaçmadı.

Netanyahu’nun bu sözlerinin ardından BAE prensinin temsilcisi Muhammed Bin Zayed “Sizleri BAE’de ağırlamaktan büyük heyecan duyuyoruz ve İnşallah bunu gerçekleştireceğiz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.