Telefon dolandırıcılarına 240 bin dolarını kaptırdı

Kendisini polis olarak tanıtan bir kişi İstanbul Ataşehir’de oturan Makine Mühendisi N.D. adlı kadını arayarak N.D.’nin adına FETÖ’nün banka hesabı açtığını, bu hesaplar üzerinden başka kişileri dolandırdığını söyledi. Telefonda kendisini polis olarak tanıtan kişi N.D.’nin paniğe kapılmasını fırsat bilerek bu kez de N.D. adına 3 hat açıldığını bunlar üzerinden de dolandırıcılık yapıldığını söyledi.

Telefondaki dolandırıcı, N.D.ye kendisine ait dolarların seri numaralarının FETÖ elebaşının baş harfleriyle başladığını, ve kendisine bir ekip yönlendirdiğini ve bu ekibin gelerek paraların seri numaralarını kontrol edeceğini söyleyerek ekibin İçerenköy’de kendisi ile buluşacağını söylemesi üzerine N.D. adlı kadın yanına paralarını alarak buluşma yerine geldi. Burada kendisini polis olarak gösteren kişinin aracına binerek “Bakın F.G .ile başlamıyor” dediği anda araca binen kişi paraları çantaya koyarak kaçtı. N.D, kendisine ait paraları alarak kaçan kişinin peşinden gitmek istemesine rağmen başaramayınca durumu polise bildirdi.

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri N.D.’nin başvurusu üzerine harekete geçerek olayın meydana geldiği bölgede bulunan güvenlik kamera kayıtlarını inceleyerek parayı çalarak kaçan kişinin çaldığı parayı Ü.T. adlı kişiye parayı teslim ettiğini belirlemesi üzerine Ü.T. evinde gözaltına alınırken, üzerinden N.D.’ye ait 1700 dolar çıktı. Emniyette ifadesi alınan Ü.T. paranın geri kalanını Kapalıçarşı’da bir dövizciye bıraktığını söylemesi üzerine ekipler döviz bürosuna baskın düzenleyerek döviz bürosunda N.D.’ye ait seri numaraları tespit edilmiş 19.900 doları bulmaları üzerine döviz bürosu sahibi İ.B.B. gözaltına alındı. İ.B.B polise verdiği ifadesinde paranın 200 bin dolarını  Kapalıçarşı’daki başka bir döviz bürosu üzerinden altın alarak Şanlıurfa’daki babası M.B, adlı kuyumcunun firmasına kıymetli kargo olarak gönderdiği tespit edildi.

Çalınan dövizlerin parasıyla 12 külçe altın alınarak Şanlıurfa’ya gönderildiğinin tespit edilmesi üzerine Şanlıurfa polisiyle temasa geçilerek kargo ile gönderilen 681 bin dolar değerinde birer kiloluk 12 külçe altına el koydurdu. El konulan külçe altınların 3 tanesinin N.D.’den alınan dövizlerle alındığı, diğer 9 külçe altının ise başka bir dolandırıcılık olayından elde edildiği bilgisine ulaşıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.