Piton yılanıyla korkutarak senet imzalatan tefeci çetesine operasyon

Yüksek faizle borç para vererek tefecilik yapma, silahla tehdit ve darp, zorla senet imzalattıran bir çete hakkında vatandaşların yaptıkları suç duyurusu üzerine Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu koordinesinde Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri K.E. elebaşılığındaki 11 kişiyi teknik takibe aldı.

11 kişilik çeteyi takibe alan polis operasyon için harekete geçerken dün sabah saatlerinde  Antalya merkezli Ankara, Erzurum ve Siirt’te eş zamanlı bir operasyon düzenleyerek çete lideri K.E. ile birlikte 11 şüpheliyi yakalayarak gözaltına aldı.

Şüphelilerin adreslerinden yapılan aramalarda çok sayıda silah, senet, dijital materyaller, delici ve kesici aletler ve özel bir kafeste tutulan ve mağdurları korkutmak için kullanılan ülkeye yasa dışı yolla sokulmuş yaklaşık 2 metre boyundaki piton yılanı ele geçirilirken özel cam kafeste tutulan piton yılanı Antalya Hayvanat Bahçesi yetkililerine teslim edildi.

Emniyette ifadesine başvurulan bir iş adamının verdiği ifadesinde “Bana zorla senet imzalatmak istediler. İmzalamayı kabul etmeyince piton yılanını boynuma bıraktılar. Yılan uzun bir süre boyunca kollarımda ve boynumda dolanınca korkudan bana uzatılan senetleri imzalamak zorunda kaldım” dediği öğrenildi.

Çetenin başka mağdurları da verdikleri ifadelerinde “Senetleri imzalamayı kabul etmediğimizde piton yılanını önümüze getirerek rahatça dolaşmasını sağlıyorlar ve sonra bu yılanı üzerimize bırakıyorlardı. Bizlerde korkudan senetleri imzalamak zorunda kalıyorduk” dediler.

Çetenin geçtiğimiz yıl Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma ve yapılan operasyon başka bir trajik olayı da aydınlattı. Geçtiğimiz yıl yaşanan olayda tefeciler tarafından zorla senet imzalattırılarak borçlandırılan Selim Şimşek adlı bir vatandaşın eşi ve iki çocuğuna siyanür içirdikten sonra kendisinin de siyanür içerek intihar ettiği öğrenilirken yapılan eş zamanlı operasyon sonrasında yapılan aramalarda Selim Şimşek adlı vatandaşa ait senetlerin de ele geçirildiği öğrenildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.