Down sendromlu kedi Türkiye’nin gündemine oturdu

Bayburt’ta meydana gelen olayda hayvanseverler sokakta bitkin halde yavru kediyi fark ederek bu kediyi veteriner kliniğine götürdü. Veteriner kliniğinde görevli  Hekim Murat Kerem Çavdar, hayvanseverler tarafından kendilerine getirilen kediyi muayene ettiğinde minik kedinin başka bir rahatsızlığı olduğunu tespit ederek tetkikler yapması sonrasında minik kedinin down sendromlu olduğunu belirledi. Minik kediye “Noya” ismini veren veteriner hekim Çavdar kedinin bakımını üstlenirken Türkiye’de down sendromu  teşhisi konulan ikinci kedinin “Noya” olduğunu açıkladı.

Veteriner Hekim Murat Kerem Çavdar” yavru kedi bana getirildiğinde bir farklılık hissettim. Muayene ve tetkikler sonrasında gelişiminde bir sorun olduğunu gördük. Ülkemizde bugüne kadar sadece yaşayan iki down sendromlu kedi var. Bize getirilen minik kediminizin diğer kedilerden bir farklılığı var, +1 kromozomlu oluyorlar. Bu tip kedilerin kalplerinde bir farklılık vardır. Türkiye’nin ilk down sendromlu kedisinin kalp yetmezliğinden öldüğünü biliyoruz. Minik kedimizin devamlı kontrol altında olması gerekiyor ve bu konu hakkında Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’yle irtibata geçerek geren protokolleri tamamladık.

Veteriner kliniğinde çalışan bir görevli ise “Tedavi için bize getirilen bu kedideki farklılığı hocalarımız hemen fark ettiler. Kediyi devamlı kontrol altında tutmak için her akşam biri klinikte nöbet tutuyor” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.