Türkiye’ye vize serbestliği müjdesi

Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi Belçika’nın başkenti Brüksel’de devam ederken zirvenin ikinci gününde Almanya Başbakanı Angela Merkel yapılan basın toplantısında yaptığı açıklamada Türkiye ile AB arasında vize serbestliği konusunda Aralık ayında bir görüşme gerçekleşeceğini ve bu görüşmede görüşülecek konuların pozitif konular olması durumunda  iki tarafın da lehine olur” dedi.

Merkel’in son dönemlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile devamlı temas ve görüşmeler içinde olduğunu dile getirerek Türkiye ile yapıcı ilişkiler istediklerini belirtti. Merkel, “Aralık ayında yapılacak görüşmelerde masaya Türkiye ile AB arasındaki göç anlaşmasının yeni bir aşamaya getirilmesini hedeflerken  yapılacak  gümrük Birliği anlaşması ile ekonomik işbirliği konularını da görüşmek istiyoruz. Vize serbestisi konusunda Aralık ayına kadar iyi bir şekilde çalışılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarında Merkel’in üstüne başara “Türkiye ile yapıcı ilişkiler istediğimizi netleştirdik” demesinin ardından “Türkiye ile AB ilişkilerinde olumlu bir ajandaya kavuşmak için gerekenleri yapmak istiyoruz” şeklindeki ifadeleri siyasiler tarafından olumlu olarak karşılandı.

Avrupa Liderler Birliği Zirvesi’nde kısa bir konuşama yapan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Türkiye ile yapıcı ve olumlu ilişkiler kurmayı hedefliyoruz. Buradan çıkacak sonuçlar büyük ihtimalle Ankara’nın lehine olacaktır. Bu görüşmelerde hedeflerimize  provokasyonlar ve baskılar durduğunda bu gerçekleşebileceğini düşünüyorum. Türkiye’nin bu süreçte tek taraflı eylemlerden vazgeçmesini bekliyoruz. Bu hareketlerin Ankara tarafından tekrarlanması halinde AB tüm mevcut araçları ve seçenekleri kullanacaktır” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.