Azerbaycan Cumhurbaşkanı halkına seslendi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan Devlet Televizyonundan ve Radyosundan dün halkına seslendi.

Cumhurbaşkanı Aliyev canlı yayında Ermenistan’ın ikinci kez ateşkesi ihlal ettiğini vurguladı.

Aliyev açıklamasının devamında ise şu ifadeleri kullandı:
“Topraklarımızdan Ermenistan ordusunu kovacağız. Ermenistan ateşkes ilan edilmesine rağmen Gence’ye namertçe saldırı yaparak sivilleri hedef alındı. Bizim toprağımızda oturup bize meydan okumaya çalıştılar. Ermenistan ordusu saldırıları sonrasında tarihi binalarımız camilerimiz zarar gördü ama ne yaparlarsa yapsınlar. Azerbaycan halkının iradesini kıramazlar.

Ermenistan işgalinden kurtardığımız topraklara döneceğiz ve buralarda barış içinde yaşayacağız. Bu topraklarda işgalden sonra dünyaya gözünü açanlar da ana yurduna döneceği günü bekledi.

Benim birinci vazifem toprakları kurtarmaktır. Ermenistan’a diz çöktürdük, onları topraklarımızdan kovacağız ve bayrağımızı dalgalandıracağız. Ermenistan ordusu hani yenilmezdi, Ermenistan hükümeti halkına her gün yalan söylüyor.

Bu savaşta Ermenistan’ı destekleyenlerin ne aklı var ne de vicdanı. Bugüne kadar karşı saldırılarımız sonrasında Ermenistan’ın 241 tankı imha edildi, 39 tankına el konuldu.

Fuzuli ilinin Dörtçınar, Kürtler, Yukarı Abdurrahmanlı, Kargapazar, Aşağı Veyselli ve Yukarı Aybasanlı; Cebrail ilinin Sarafşa, Hasankaydı, Fuganlı, İmambağı, Taşveyselli, Aktepe ve Yar Ehmedli; Hocavend ilinin Ağcakend, Mülküdere, Taşbaşı, Güneşli ve Veng köyleri işgalden kurtarıldı. Hocavend’in Veng köyünün ismi Çınarlı olarak değiştirildi.

Zengilan ilinin topraklarını da kurtarmaya başladık. Kent merkezi ile Havalı, Zerneli, Memmedbeyli, Hekeri, Şerifan ve Muganlı köylerinin artık Azerbaycan’ın kontrolünde. Karabağ bizimdir.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.