Özel hastaneler korona testinden ücret alması yasal değildir

Acil hal durumlarında özel hastanelerin hastanelerden hiçbir ücret alınmaması gerektiğini ifade eden Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin yaptığı açıklamada tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sonrasında Sağlık Bakanlığı tarafından 9 Nisan’da bir genelge yayınlandığını anımsatan Şahin, “Bu genelgeye bazı eklemeler yapıldı ve acil hal tanımları genişletildi. İçerisine pandemi süreci boyunca pandemiden dolayı yapılan tanı ve tedavilerde eklendi.” diye konuştu.

Şahin, yapılan eklemelerin vatandaşın yararına olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Pandemi döneminde kendisinde koronavirüs olabileceğini düşünen bir çok vatandaş özel hastanelere giderek test ve tanı yaptırırken ücret öderlerken özel hastanelerin aldığı ücretler Sağlık Bakanlığının yayınladığı genelgeye uygun değildir. Hastalarından tanı ve test parası alan özel hastanelerin aldığı ücret yasal değildir ve geri iade edilmesi gerekir. Hastaneye giderek test yaptıran kişinin test sonucu pozitif çıkmışsa bu durum acil hal kapsamına girer. Özel hastaneler testten hiçbir ücret alamaz. Sadece kişilere yapılan test sonuçları negatif çıkmışsa onun parasını alabilir. Pandemi acil hal kapsamına girdiği için özel hastaneler tanı ve tedavide aldığı ücretin tamamını iade etmek zorundadır.”

Kendilerinden test ve tanı için para alınmış olan vatandaşların SGK’nın Sağlık Sosyal Güvenlik birimine başvurması gerektiğini bildiren Şahin, “Test ve tanı ücretinin alındığını tespit ettiren herkes illerdeki hakem heyetine başvursun. Vatandaşlar bu yolu izlerlerse ücretlerini geri alabilirler. Bu konuda ilk hamleyi Van’da bulunan Van’da Tüketiciler Birliği avukatlarımız aracılığıyla yaptık.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.