Erdoğan’dan Aliyev’e destek

Cuma namazını Ayasofya Camii’nde kıldıktan sonra cami çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Fransa hükümeti tarafından Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığının tanınması yönünde açıklamaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da bu açıklamalara eleştirilerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in “Çok istiyorlarsa versinler Marsilya’yı, Ermeniler orada kendilerine devlet kursun.” sözlerini desteklediğini söyledi.

Açıklamalarında devam eden Erdoğan “Aliyev’in verdiği tavsiyelerin aynısını bende öneriyorum. Madem Ermenileri bu kadar seviyorlarsa Marsilya’yı Ermenilere versinler. Bu olay bu kadar basit. Bu topraklar Karabağ Azerbaycanlı kardeşlerimizin topraklarıdır ve 28 yıldır buralar işgal altında. Amerika dahi işgal altında olduğunu kabul ediyor, Rusya kabul ediyor, Fransa da kabul ederken şimdi ise farklı yollara tevessül ettiler. Azeri kardeşlerimiz o topraklarda kendi göbeklerini kendileri kestiler. Hayırlı olsun diyoruz. Salı günü nasip olursa ben de oradaki törenlere inşallah eşimle beraber katılacağım.” diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u sert bir dille eleştiren Erdoğan “ Artık Dağlık Karabağ’da Fransa’nın bir defa arabulucu hüvviyeti ortadan kaybolmuştur. Arabuluculuk yaptığın yerle alakalı kendi meclisinde tabi bu meclisin devlete bir tavsiye kararıdır aynı zamanda fakat Macron Fransa’nın başına beladır. Fransa halkı için en büyük temennim Macron denilen adamdan bir an önce kurtulmalarıdır. Macron’dan kurtulmadıkları takdirde Fransa yoksa sarı yeleklilerden kurtulamayacak, sarı yeleklilerden sonra kırmızı yelekliler de başlarına bela olacak.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.