Annesine şiddet uygulayan babasını öldüren çocuğa beraat kararı çıktı

Geçtiğimiz yıl İstanbul’un Sultangazi ilçesinde meydana gelen olayda 16 yaşındaki İ.D., annesine şiddet uygulayan ve kardeşlerinin önünde dilini kesmeye çalışan babası Yusuf D.’yi bıçaklayarak öldürmüştü

Babasını öldürme suçundan gözaltına alındıktan sonra hakkında, “Üstsoydan akrabayı kasten öldürmek” suçundan tutuklanan İ.D hakkında 18 yıla kadar hapis cezası istendi.

Suça sürüklenen çocuk İ.D.’nin İstanbul 1. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada yargılandığı davada mahkeme kararını açıkladı.

İ.D.’nin avukatı bir önceki celsede müvekkili İ.D.’nin babasının annesinin canına yönelen saldırı karşısında annesini korumak isterken olay anında başka seçeneği yoktu. Müvekkilimin o gün yaptığı tek şey içgüdüsel bir savunmadır. Mecburiyet karşısında ölçülü bir şekilde yapıldı. Belki müvekkilim o gün babasına karşı o hareketi yapmamış olsa bugün tüm aile hayatta olmayabilirdi. Savcılık tarafından hazırlanan mütalaadaki gibi haksız tahrik indirimi ile cezalandırma talebini kabul etmiyoruz. Müvekkilimin beraatini talep ederim.” şeklinde beyanda bulundu.

Mahkeme heyeti tarafından son sözü sorulan İ.D. ise “Başka çarem yoktu keşke böyle olmasaydı.” dedi.

Kararını açıklayan mahkeme, İ.D.’nin annesine yönelmiş saldırıyı defetmek amacıyla hareket ederken mazur görülebilecek bir heyecan, korku ve telaştan dolayı meşru müdafaa sınırını aştığını belirterek beraat kararı verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.