Tutuklanan Şişli Belediye Başkan Yardımcısının ifadesi ortaya çıktı

Geçtiğimiz günlerde “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz’un, tutuklandığı soruşturmada, yeni detaylar ortaya çıktı. 

Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz’un PKK/KCK adına faaliyette bulunulduğu iddiasıyla gözaltına alınmasının ardından emniyette verdiği ifadesinin 17 sayfayı bulduğu öğrenildi. Verdiği ifadesinde kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmediği gibi bazı suçlamalar hakkında da hatırlamadığını söyleyen Cihan Yavuz’dan ele geçirilen dijital malzemelerin incelenmesi de tamamlandı.


Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Yavuz’un PKK/KCK propagandası yaptığı, örgüte katılmaları için bir çok kişiyi yönlendirdiği, operasyonlarda hayatlarını kaybeden teröristlerin cenaze süreçlerini takip ederek onlarla ilgili başsağlığı mesajları yayınladığı belirlendi. 

HDP İstanbul Eş Başkan Yardımcısı görevini yürüttüğü 2 Ağustos 2016’da Diyarbakır’ın Sur ilçesinde düzenlenen operasyonlarda etkisiz hale getirilen bir teröristle ilgili oluşturduğu WhatsApp grubundan, “Bir önceki dönem Sultanbeyli Eş Başkanı Rüstem Hevalin oğlu Sur’da şehit düşmüş. Haberi yeni ulaştı” ve “İlçe yönetimiyle birlikte ailenin yanındayız” mesajı yayınladığı tespit edildi.

Cihan Yavuz’un evinde yapılan aramada terör örgütüne ait yasak dokümanlar ve
PKK adına İstanbul’da faaliyetler yürüten bazı kişilerle sık sık telefonla görüştüğü, buluştuğu anlaşıldı. Ayrıca, Yavuz’un, 31 Ocak 2019’da örgütün kontrolündeki yurt dışından yayın yapan Sterk TV’ye telefonla bağlanarak, örgüt elebaşı Abdullah Öcalan’a sözde tecrit yapıldığını dile getirdiği ve bu tecridin kaldırılması için çağrıda bulunduğu da belirlendi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.