Türkiye’nin en büyük göçmen kaçakçısı şebekesi çökertildi

Akdeniz, Ege ve Karadeniz’de göçmen kaçakçılığı yapan bir şebeke hakkında yapılan ihbarı değerlendiren İstanbul Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Sahil Güvenli Komutanlığı ekipleri, göçmen kaçakçılık çetesini takibe aldı.

Yapılan istihbarat çalışmalarından çete üyelerinin çoğunluğunu balıkçı teknesi kaptanı olduğu belirlenirken karadan balıkçı kılığındaki polisler, denizden de termal kameralı sahil güvenlik ekipleri tarafından adım adım izlendi. Çeteye yapılan 14 farklı operasyon sonucunda her an batabilecek eski ve hurda teknelere bindirilmiş 1470 göçmen kurtarıldı.

Göçmen kaçakçılığı şebekesinin liderleri yaşadıkları baskınlar üzerine “üzerimizde büyü var bu nedenle talihsizlik yaşıyoruz şeklinde” yorumlamaları üzerine bir çete lideri büyüyü bozdurmak için Çanakkale’den İstanbul’a geldi. Sözde bir hoca ile görüşerek üzerlerindeki büyüyü bozdurduğuna inanan çete lideri yeniden Çanakkale’ye giderek, kaçakçılık yapmaya devam etti.

İstanbul merkezli 14 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonlar sonucunda 87 kişi gözaltına alınırken 6 ay süren takipler sonucunda ayrıca 1470 düzensiz göçmen yakalandı.

Operasyonlar sonucu yapılan soruşturmalarda çete üyelerinin göçmen kaçakçılığı için icralık hurdaya ayrılmış veya miadı dolmuş tekneleri satın alıp, düzensiz göçmenleri bu teknelere bindirdiklerini ve bu teknelere kendi ekiplerinden kaptan vermeyerek kaçmak için kendileri ile anlaşan göçmenlerden bir tanesine hızlandırılmış dümen eğitimi vererek denize bıraktıkları ve kişi başına 5 bin Euro gibi bir rakam aldıkları öğrenildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.