Mahkemeden emsal karar

2006 yılında Bursa’da meydana gelen olayda yaşayan Belgin Ürkel, 3 aylık hamileyken boşanma kararı alarak açtığı mahkeme tarafından 2009 yılında eşinden boşandı. Belgin Ürkel boşandığı tarihte 3 yaşında olan oğlu Özgür’ün velayetini de aldı.

Belgin Ürkel boşanmasının ardından oğlu ile birlikte yaşamaya başlarken aynı yıl çocuğunun ‘Özgür’ olan adını ‘Yağız’, soyadını da ‘Ürkel’ olarak değiştirmek için Aile Mahkemesi’ne başvurdu. Aile Mahkemesi Ürkel’in çocuğunun 3 yaşında olmasını gerekçe göstererek davayı kabul etmedi.

Belgin Ürkel pes etmeyerek oğlu 15 yaşına geldiğinde avukatı aracılığıyla Bursa 5’inci Aile Mahkemesi’ne 2’nci defa başvurdu. Mahkemeye Ürkel’in avukatı sunduğu dilekçede lisanslı su topu sporcusu olan çocuğun anneyle soyadı farklılığı nedeniyle arkadaşları arasında sorun yaşadığını, bu sebeple psikolojisinin bozulduğunu ileri sürdü.

Annenin talebini yerinde bulan mahkeme, annenin talebini değişikliğin çocuğun psikolojisine olumlu etki yapacağına karar verdi. Karar doğrultusunda çocuğun babası tarafından verilen ‘Özgür’ adı Yağız olarak değiştirildi. Ayrıca çocuğa annesinin soyadı verildi.

Mahkeme sonrasında Belgin Ürkel duyduğu memnuniyeti “Önce oğlumun ismini değiştirmek istedim ama dava talebim kabul edilmedi. Daha önce bu tarzda emsal karar olmadığı için elim kolum bağlandı. Oğlum ilkokula başladığında sıkıntı yaşamadı ama ortaokula başladığında çoğu zaman okuldan ağlayarak geliyor ve bana kimse Yağız demiyor, Özgür diye hitap ediyor’ dedi. Bu duruma çok üzülmüştü. Oğlumun biraz daha büyümesini bekledim ve dava açtım. Karşı taraf itiraz etmeyince bizim avantajımıza oldu. Gerekçeli kararla birlikte dava sonuçlandı. Oğlum da karardan memnun” şeklinde dile getirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.