Özel okulda yaşanan istismar olayında karar çıktı

2017 yılının Ekim ayında bir özel okulda yüzme öğretmeni olan S.A.’nın öğrencisi olan S.A.A.’ya öğretmen-öğrenci ilişkisini aşacak nitelikte yakınlaştığı öne sürülerek şikayetçi olunurken Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede sanığın mağduru çocuklardan ayırarak uyku odasına götürdüğü, mağduru uyku odasında alıkoyduğu ve mağdura yönelik cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilmişti.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sanık S.A. hakkında 12 yaşından küçük çocuğun cinsel istismarı” ve “12 yaşından küçük çocuğu hürriyetinden yoksun kılınması” suçlarından 9 yıl 6 aydan, 17 yıl 6 aya kadar hapsi istemiyle Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına başlanmıştı.

Bugün görülen davanın duruşmasına tutuksuz sanık S.A. ve avukatları ile müşteki tarafın avukatları da hazır bulundu. Sanık avukatları müvekkilinin beraat etmesini isterken, müşteki avukatları en üst halden sanığın cezalandırılmasını istedi. 

Mahkeme heyeti tarafından son sözü sorulan müşteki S.A. “Mağdura yönelik hiçbir eylemde bulunmadım. Beraat kararı verilmesini talep ederim” dedi. 

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık S.A.’nın üzerine atılı “Çocuğun cinsel istismarı” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından kesin ve inandırıcı delil elde edilmediğine kanaat getirerek sanığın tüm suçlardan beraat etmesine karar verdi.

Duruşma sonrasında bir açıklamada bulunan Kadın ve Demokrasi Dernekleri (KADEM) adına avukat Canan Sarı “Özel okulun yargılama sürecinin başladığı ilk andan itibaren delil karartma çabaları içinde olduğunu, 4 yıl süren dava sonucunda sanığın beraatine karar verilmiş olması adalete olan inancımızı sarsmıştır” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.