Sahte evrakla milyonluk dolandırıcılık son anda engellendi

İzmir’de özel bir bankanın şubesinde meydana gelen olayda bankaya gelerek para bozduran iki kişi daha sonra dışarı çıkarak kendisini bekleyen birisini evrak verdi. Yaşanan olayı fark ederek durumdan şüphelenen bankanın güvenlik görevlileri durumu polise bildirdi. Banka güvenlik görevlilerinin ihbarı üzerine İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, bir ay boyunca banka şubesinin önünde takibe başladı.

T.K. adlı bir kişi elindeki evraklarla 12 Nisan günü aynı banka şubesinin içinde bir süre bekledikten sonra kendisini dışarıda bekleyen S.M  ve R.P. ile buluştuğunu gördü. Polis ekipleri S.M. ile R.P’nin ifadelerine başvurdu.

Polis merkezinde S.M, verdiği ifadesinde kendisine ait olan bir araziyi 2019 yılının Haziran ayında 5.5 milyon liraya satışa çıkardığını, T.K’nin arazisine 6 milyon lira teklif ettiğini ancak bankada bulunan 20 milyon lirasında bloke olduğunu ve bu blokeyi kaldırmak için borç istediğini söyledi. T.K. tarafından gösterilen belgelere ikna olarak bankadaki blokenin kaldırılması için farklı tarihlerde yaklaşık 3 milyon lira verdiğini belirtti.

T.K. ile iş ortağı olduğunu söyleyen R.P de şüphelinin kendisine 540 bin lira borcu olduğunu ve 5 yıldır bankadan alacaklı olduğunu söyleyerek kandırıldığını belirtti. Polis ekipleri soruşturmayı derinleştirerek T.K. adl kişinin elindeki evrakları incelediklerinde verakların sahte olduğunu belirlediler. Polis ekipleri banka içerisinde T.K. ile birlikte hareket ettiğini tespit ettikleri S.E. adlı kişiyle birlikte çalıştığı matbaada sahte evrakları basan Y.A. adlı kişileri gözaltına aldı.

Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen zanlılar, ‘nitelikli dolandırıcılık, mühür ve resmi belgede sahtecilik’ suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.