Tesla’ya Almanya’dan büyük tepki

Avrupa’da ilk fabrikasını açmak için Almanya’yı tercih eden Tesla’nun bu teklifinden memnuniyet duyan Alman yetkililer gereken onayları resmen vermese de Brandenburg Eyalet Çevre Bakanlığı, riski kendilerine ait olmak üzere hazırlıklara başlama izni vermişti.

Belirlenen alanda bulunan ağaçların kesimlerine başlanması üzerine çevreciler ve Alman kamuoyu bu olaya büyük tepki göstermiş ve çalışmaların birkaç kez durdurulmasını sağlanmıştı. Yaşanan bu gelişmelerin hemen ardından da Tesla’nın inşaatına başlanan alana sol görüşlü bir aktivist kundaklama gerçekleştirmişti.

Tesla Almanya’nın Berlin kentinde kuracağı fabrika ile üretime hazırlık planları yaparken bu fabrikada ilk etapta yılda 500 bin elektrikli araç üretmek isteyen şirket, ayrıca 10 bin kişiye de iş imkanı sağlayacak.

Normal şartlarda 1 Temmuz’da açılması hedeflenen fabrika yaşanan arka arkaya olaylar sonrasında açılışını yıl sonuna ertelerken çevreciler hala Berlin’in, Grünheide bölgesinde yaklaşık 92 hektarlık ormanlık bölgeyi de kapsayacak şekilde büyük bir fabrika inşa etmesine çevreci örgütler tepki göstermeye devam ediyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Doğal Alanı Koruma Birliği (NABU) Brandenburg Eyalet Müdürü Christiane Schröder, yaklaşık 130 adet futbol sahası büyüklüğündeki ağaçlık alanda fabrika inşa edilmesini eleştirerek,”Bölgede çevreye karşı yapılan somut muameleye karşıyız. Bu yatırımı daha iyi yapabilirsiniz ve özellikle Tesla çevreci bir şirket olduğunu söylüyor ve çözümün bir parçası olacağını söylüyor. Ama şimdi onlar daha çok sorunların bir parçası.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.