Tefeci çetesine büyük operasyon

Kentte faizle para vererek 68 kişiyi mağdur eden bir şebekeyi deşifre eden Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü Mali Büro Amirliği ekipleri, Cumhuriyet Savcılığı’nın gözaltı kararı çıkarmasının ardından harekete geçti. Ekipler tarafından teknik ve fiziki takibe alınan 24 şüphelinin yakalanması için 28 Mayıs’ta sabahın erken saatlerinde çok sayıda adrese eş zamanlı baskın yapan ekipler, bu kişileri yakalayarak gözaltına alırken adresinde bulunamayan 1 kişinin yakalanması için çalışmalarına devam ettiği öğrenildi.

Eş zamanlı operasyonda şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda 5 milyon 730 bin TL tutarında 12 senet, 9 çek ve senet fotokopisi, 2 araç satış sözleşmesi, ruhsatsız 5 pompalı tüfek, biri kurusıkı, 3 tabanca, tefecilikten elde edildiği değerlendirilen 54 bin 150 TL, 2 pos cihazı, farklı kişilere ait 12 kredi kartı ile gümrük kaçağı 56 cep telefonu ele geçirildi. Gözaltına alınan 24 şüpheliden 9’unun emniyetteki işlemlerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakıldığı öğrenilirken mahkemeye çıkarılan 19 kişiden 6’sı adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken 9 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Emniyette işlemler devam ederken şebeke elemanlarından Atılım K. ile arkadaşı Uğur G.’nin, kentte tornacılık yapan Özcan Y.’ye yüzde 20 faizle 6 bin lira para verdiği, daha sonra da 35 bin lira istediği belirlendi. Borcunu ödemekte zorlanan Özcan Y.’yi şebeke elemanlarının devamlı olarak iş yerine giderek kendisini ve çocuklarını öldürmekle tehdit edip malzemelere zarar verdikleri tespit edilirken Özcan Y.’nin şebeke elemanları tarafından kaçırılarak bir depoya götürüldüğü ve götürüldüğü depoda kendisine uyuşturucu hap verdikten sonra işkence yapmaları üzerine Özcan Y.’nin borcunu borcunu ayda 2 bin 500 lira gecikme faiziyle ödemeyi kabul ederek tefecilerden kurtulduğu belirtildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.