Çıkardığı yangında anneanne ve torununun ölümüne neden olan sanık ‘pişmanım’ dedi

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde 28 Temmuz 2020 tarihinde Ahmet Tülek adlı bir şahıs bir apartmanın bodrumunda bulunan koltukları yakması sonucu meydana gelen yangında 9 yaşındaki Elanur Selimen ve anneannesi Suna Urtanur’un ölümüne neden olmuştu.

Yaşanan olay sonrasında yapılan araştırmalarda Ahmet Tülek’in yangını çıkardıktan sonra yangının söndürülmesine yardım ettiği belirlenirken emniyetteki işlemlerin ardından Tülek çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Savcılık Tülek hakkında bilinçli yangın çıkartarak 2 kişinin ölümüne neden olma suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 2 kişiye yangın çıkartarak öldürme suçlarından 13 yıldan 20 yıla kadar olmak kaydıyla toplamda 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 47 yıldan 92 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Tutuklu sanık Tülek’in Bakırköy 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya cezaevinden SEGBİS sistemi ile katılırken yangında hayatlarını kaybeden  Suna Urtanur’un kızı Nazlı Urtanur,  Elanur Şelimen’in annesi Elif Şelimen ile babası Onur Şelimen duruşma salonunda hazır bulundu.

Duruşmada söz alan Ahmet Tülek “İşsiz olduğum için gündelik işlerde çalışıyordum. O gün iş bulamamıştım ve psikolojik olarak bunalıma girdim. Her şey bir anda gelişti. Neden ve nasıl yaptığımı bilmiyorum. Elimde çakmak vardı ve bodrumdaki kanepeleri tutuşturdum ve dumanlar çıkmaya başlayınca panikle dışarı çıkarken doğalgaz vanasını kapattım. Sonrasında yangının söndürülmesine yardım ettim. Olayı uyuşturucu madde etkisiyle yapmadım. Psikolojik tedavi görmedim. Bende yangın çıkarma hastalığı olduğu söylendi. Ailelerde özür diliyorum, Pişmanım. Bu bir özürle kapanacak olay değil, bunu da biliyorum. Benim de çocuklarım var. Yaptığım şeyden çok pişmanım” dedi. Mahkeme, Adli Tıp Kurumu’ndan sanığın cezai ehliyetinin olup olmadığına dair rapor aldırılmasına karar verdi. Sanığın tutukluluk halinin devamına hükmeden mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.