Cinsel ilişki vaadiyle yüzlerce kişiyi gasp eden çete yakalandı

Cinsel ilişki vaadiyle Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu’nda durdurdukları araçlardaki kişileri dolandırıp yankesicilik yöntemiyle paralarının çalındığı ihbarı üzerine Adana Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri şebekeyi takibe aldı.

Cumhuriyet Savcılığından alınan izinle şebeke elemanları 8 ay boyunca teknik ve fiziki takibe alınarak 62 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılarak bu kişilerin yakalanması için Adana ve Mersin Emniyet Müdürlüğü tarafından belirlenen adreslere şafak vakti operasyon düzenlendi.

Eş zamanlı düzenlenen operasyona özel harekat polisleri dahil olmak üzere bin kişilik bir personel katılırken baskınlarda hassas burunlu köpekler de kullanılarak 26’sı kadın 42 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Daha önce adresleri belirlenmesine rağmen adreslerinde bulunmayan 20 şüphelinin yakalanması için çalışmalara devam edilirken operasyon sonucu şüphelilerin adreslerinde kuru sıkı tabanca, pompalı tüfek, bıçak ve uyuşturucu madde ele geçirildi.

Yapılan fiziki takipler esnasında şebeke mensubu kadınların yol kenarında cinsel ilişki vaadiyle durdurdukları araçlarda kişilerin paralarını çalması ve sonrasında da yol kenarındaki diğer kadınların olay yerinden kaçtığı anlar kameralara yansıdı.

Görüntülerde şüphelilerin parmak izi bırakmamak için bindikleri araçlarda dokundukları yerleri ellerindeki bezle sildikleri tespit edilirken emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen 14’ü kadın 20 kişi, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, diğerleri ise serbest bırakıldı.

Teknik takip esnasında şüphelilerin dinlemelere yakalanmamak için kendi aralarında şifreli konuşmalar gerçekleştirdiği öğrenilirken bu kelimeler deşifre edildiğinde şebeke üyelerinin polisi ‘manuş’, mağdurları ‘gılleci’, parayı ‘yeken’, silahı ‘puşka’, dolandırmayı ‘baylamak’, kaçmayı ‘naşmak’, polis ve jandarma otosunu ‘reşit’, jandarmayı ‘nacar’ olarak kodladığı saptandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.