Tesla hakkında ABD’de soruşturma açılıyor

Son günlerde ABD’de Elon Musk’ın sahibi olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla marka araçların sık sık kaza yapmasının ardından Çin’de de bu tip kazaların yaşanması üzerine Tesla ABD’de yakın takibe alındı.

Otopilot sürücü destek sisteminden kaynaklı kazaların meydana geldiği iddialarının artması üzerine ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), kazaları incelemek için soruşturma başlattı.

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafından yapılan yazılı açıklamada  Tesla marka araçlarda otopilot destek sisteminin park halindeki polis, itfaiye gibi çakarlı araçları tespit etmekte zorlanması ve sorunlar yaşandığının iddia edilmesi nedeniyle soruşturma açıldığını açıkladı.

Yapılan yazılı açıklamada üretimine 2014 yılında başlanan ve bugüne kadar Tesla marka araçların çakar ışıklı araçla kazaya karıştığına işaret edilirken soruşturmanın, ABD’de 2014’ten bu yana satılan 765 bin aracı kapsayacağı bilgisi paylaşıldı.

Meydana gelen bu 31 kaza sonrasında 10 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine soruşturma ekibi tarafından yapılacak çalışmaların kamuoyu ile paylaşılacağı duyurulurken en son 17 Nisan günü ABD’nin Texas eyaletinde  meydana gelen, 2 kişinin öldüğü sürücüsüz Tesla kazasını incelemek için de özel heyet görevlendirilmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.