İspanya’da 12 dönümlük ormanlık alan yangında küle döndü

Geçtiğimiz Cumartesi günü İspanya’nın Madrid kentine yakın Castilla ve Leon bölgesindeki Avila şehrinin kırsal bölgesinde çıkan orman yangını, itfaiye ekiplerinin iki günlük çalışması sonrası kontrol altına alındı.

2 gün süren yangın sonrasında 12 bin hektar ormanlık alan kül olurken, yangın İspanya’da bu yıl gerçekleşen en büyük orman yangını oldu. Yangın söndürme çalışmalarına hava araçlarının desteği ile sağlanırken yangının daha da büyümesinden endişe duyan İspanya hükümeti  Solosancho, Riofrio ve Sotalbo şehirlerine bağlı 8 kasabada yaklaşık bin kişi tahliye etti.

Yangın sonrasında Castilla ve Leon eyaleti Çevre Bakanı Juan Carlos Suarez-Quinones, afet bölgesini ziyaret ederek çalışmaları izlerken afet bölgesinde yangın esnasında rüzgarın hızının 80 kilometre olması yüzünden yangının kontrol alması güçleştiği ve yangının yüzde doksan oranında söndürüldüğü açıklanırken yangının çıkış nedeni olarak da yanan bir araçtan atılan sigara izmaritinin yol kenarındaki ağaçları ve otları yakması sonucu meydana geldiği açıklandı.

Yangın hakkında bugün açıklamalarda bulunan  İspanya Ekolojik Geçiş ve Demografik Zorluktan Sorumlu Bakan Teresa Ribera ise iklim değişikliğinin en dramatik etkisinin orman yangınları olduğuna dikkat çekerek iklim değişikliği ile savaşmazsak çölleşme, kuraklık ve orman yangınları gibi büyük sorunların beklendiğini aktardı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.