İlham Aliyev işgalden kurtulan illeri ziyaret etti

Ermenistan tarafından 27 yıl boyunca işgal altında bulunan Azerbaycan’ın, Laçın ve Kelbecer illerini 27 yıl sonra Ermenistan işgalinden kurtarması ülkede büyük bir sevinç yaşatmıştı.

Azerbaycan’ın , Laçın ve Kelbecer illerinin işgalden kurtarılmasının ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, işgalden kurtarılan illeri eşiyle birlikte ziyaret etti.  Lacin ve Kelbecer illerini Aliyev eşi Mihriban Aliyeva ile birlikte ziyaret ederken Mihriban Aliyev bu anları Instagram hesabından paylaşırken görüntülerde, Cumhurbaşkanı Aliyev’in kendi kullandığı araçla bölgeyi ziyaret ettiği görüldü.

Ermenistan’ın Lacin ve Kelbecer’i kaybettikten sonra bu illerden çıkarken tüm binaları yıkmıştı. Paylaşılan görüntülerde bu binaların ve yıkımlarında paylaşıldığı bilgisine ulaşıldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bölgede incelemelerini sürdürürken yaptığı açıklamada bu iki illerinin dağları, vadileri ve ormanlarıyla çok güzel tabiata sahip olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Aliyev, bu ziyaretlerinin hemen ardından  Toğanalı-Kelbecer kara yolu üzerinde Murovdağ’da ve Kelbecer-Laçın kara yolu üzerinde inşa edilecek tünellerin temelini attı.

Daha sonra yanındaki heyetle birlikte Cumhurbaşkanı Aliyev Laçın Uluslararası Havalimanı’nın temelini de atan Aliyev, Kelbecer kent merkezinde Azerbaycan bayrağını göndere çekti. Aliyev, Kelbecer’deki İstisu kaplıcasını da ziyaret etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Lacin ve Kelbecer şehrine yaptığı ziyaretler bölge halkının yoğun ilgisini çekerken uzun yıllar sonra Cumhurbaşkanlarının şehirlerine gelişlerinden dolayı mutlu olduklarını ifade ettikleri öğrenildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.