Atatürk büstlerine saldıran şüpheliye 29 yıl hapis cezası isteniyor

28 Mart 2021 tarihinde Günhan Dastan adlı bir şahıs Tekirdağ’da 28 Mart’ta 3  farklı okula giderek bu okullarda bulunan Atatürk heykel ve büstlerine boya ile hakaret içerikli yazılar yazdı.

Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü tarafında yapılan araştırmalar sonrasında bu saldırıları gerçekleştiren kişinin Günhan Dastan olduğu belirlenerek Gülhan Dastan gözaltına alınırken evinde yapılan aramalarda da çok sayıda boya, av tüfeği, 325 adet av fişeği, patlayıcı yapımında kullanıldıkları yönünde bilgiler mevcut olan kimyasal maddeler, pala, çeşitli ateşli silahlar, askeri eğitim bilgileri içerikli CD’ler bulunduğu.

Emniyet Müdürlüğü’nde işlemleri tamamlanan Günhan Daştan hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 3 ayrı suçtan 29 yıl 1 ay 15 güne kadar hapis cezası istemiyle dava açılırken Günhan Dastan’ın yapılan araştırmalarda defalarca DEAŞ ve PKK terör örgütlerinden bazı kişilerle irtibata geçtiği ve eylemini DEAŞ için yaptığı ve DEAŞ terör örgütü mensubu olduğu öğrenildi.

Günhan Dastan’ın yakalanmamak için özellikle olay yerine giderken kullandığı aracın plakasını kamufle ettiği, aracı ile olay yerine giderken de Plaka Tanıma Sisteminin olmadığı sokakları seçtiği tespit edildi.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Günhan Dastan’ın toplumda infial yaratmak amacıyla sıradan bir yer seçmek yerine Atatürk büstlerini hedef aldığı, ayrıca alınan ifadesinde bahse konu eylemleri gerçekleştirdiğini kabul ettiği ve benzer eylemleri devam ettireceği, bu konuda herhangi bir pişmanlık duymadığı yönündeki ifadeleri hatırlatıldı.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede ayrıca şüphelinin HTS incelemesinde silahlı terör örgütü kurma ve üye olma suçundan, Anayasal düzeni ortadan kaldırma suçundan, PKK örgütüne üye olma suçundan hakkında birden fazla işlem yapılan 10 kişiyle birden çok kez iletişim kurduğunun tespit edildiğine yer verildi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.