Merkel’den flaş Afganistan açıklamaları geldi

Taliban’ın Kabil ve ardından tüm ülkeyi ele geçirmesinin hemen ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel, Afganistan’daki gelişmeler üzerine bir basın toplantısı düzenledi.

Angela Merkel yaptığı açıklamada an itibariyle Taliban’ın komple Afganistan’ı ele geçirmesini “Bu hem bizim hem müttefiklerimiz için son derece acı bir gelişme olarak değerlendirdi”

Açıklamalarına devam eden Alman Başbakanı Merkel, Almanya’nın yaklaşık 20 yıldır terörizmle mücadele için Afganistan’da bulunulduğunu ifade ederken planladıklarını gerçekleştiremediklerini ve çabaların başarısız olduğunu belirtti. Açıklamasının devamında da Merkel kendilerinin ve müttefiklerinin yaşananlardan ders çıkarılması gerektiğini, bu tür görevlerde hedeflerin küçültülebileceğini ifade etti.

Yaklaşık 20 yıl boyunca Afganistan’da bulunan Alman ordusundan burada hayatlarını kaybeden 59 Alman askeri için bir kez daha taziyelerini iletti.

Angela Merkel Almanya’ya ciddi yardımlarda bulunan Afganlılardan 1900’ünün daha önceden getirildiğini, geri kalan 1500 kişiden 600’üyle irtibata geçildiğini söyledi.

Afganistan genelinde yaşanan panik havasının Kabil’deki havalimanından daha net görüldüğüne değinen Merkel  tahliye için gönderilen A-400 tipi uçağın havalimanına inebilmesini umduklarını kaydetti.

Yaşanacak mülteci dalgasına değinen Merkel “Biz ilk etapta bize doğrudan yadım edenlerin getirilmesi için elimizden geleni yapacağız. Kabil’de tüm halk korku içinde yaşıyor. Bu yaşanan durumlar bize 2015 yılında yaşanan olayları hatırlatıyor ve bu kez aynı hatayı tekrarlamak istemiyoruz” diyerek açıklamasını tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.