Organ tacirlerine operasyon

Yapılan ihbarları değerlendiren İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü görevliler İstanbul’da , “Organ ve Doku Ticareti” yapıldığı iddia edilen organ ticareti konusunda daha önceden bu olayla irtibatı olduğu belirlenen kişileri teknik ve fiziki takibe alarak 4 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi.

 Yapılan operasyon kapsamında özellikle böbreklerini satan kişileri bulmakla görevli şebeke elemanları C.Y. ve B.A. ile aracılar N.B. ve İ.E. Nevşehir’de, O.Y. Kayseri’de gözaltına alınırken, para karşılığı böbrek almak isteyen böbrek alıcısı K.Ü. Mardin’de, kimlik bilgileri kullanılarak sahte evrak hazırlayarak böbrek nakli gerçekleştirdiği öne sürülen M.Ü. İstanbul’da gözaltına alındı.  

Gözaltına alınan kişilerin yapılan sorgularında şüphelilerden B.A.’nın böbreğini borcundan dolayı satmaya karar verdiğini belirtmesi üzerine bu böbreği satın aldığı tespit edilen E.U. ile kimlik bilgileri üzerinden yasadışı organ nakli yapılan kardeşi M.Ş.U. 12 Ağustos’ta Mardin’de yakalanarak gözaltına alındı.

Göçmen Kaçakçılığı Şubesi ekipleri tarafından düzenlenen eş zamanlı operasyon kapsamında  yakalanan ve “Resmi Belgede Sahtecilik” ile “Organ ve Doku Ticareti” suçlarından adli makamlara sevk edilen şüphelilerden C.Y, B.A, E.U. ve M.Ş.U. emniyetteki işlemlerinin ardından adli makamlarca serbest bırakılırken K.Ü, M.Ü. ve İ.Ö. hakkında adli kontrol hükümleri uygulandı.  Operasyonda gözaltına alınan N.B. ve İ.E.  ise tutuklandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.