Sudan’da 1 milyon dönüm tarım arazisinin işletmesi alındı

Türkiye-Sudan İş İnsanları Dar Kapsamlı İstişare Toplantısı’na  birlikte katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah El- Burhan daha sonra birlikte basına açıklamalarda bulundular. Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah El- Burhan ülkemizde yaşanan sel felaketinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek geçmiş olsun dileklerini iletirken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’da selden etkilenen tüm bölgelerde seferber olunduğunu ve ilgili tüm kurumların, yaraların sarılması için en üst seviyede çaba sarf ettiğini söyledi. Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da sel bölgesine gideceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay dün Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşme sonrasında Sudan ile savunma, enerji ve basın başta olmak üzere 7 anlaşma imzaladıklarını ve bu anlaşmaların iki ülke menfaatine olduğunu belirterek Sudan ile tarihi bağlarını daha da güçlendirdiklerini ve Türk iş adamları ile Sudan iş adamları arasında ticaret köprüsünün temellerinin atıldığını ifade etti.

Açıklamalarına devam eden Oktay iki ülke arasında tarım alanında da işbirliğine gidilerek il etapta Sudan’da 100 bin hektar yani 1 milyon dönüm tarım arazisinin işletmeye alınmasıyla alakalı görüş birliğine varılmıştır. İlerleyen günlerde bu miktarın daha da arttırılması yününde gelişmeler olabileceğine değinerekTürk iş insanlarımız için Sudan’da önemli bir yatırım fırsatı sunarken aynı zamanda Sudan’a istihdam, tarımsal teknoloji ve gıda arz güvenliği gibi alanlarda katkı sağlayacaktır” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.