Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu “Suriye sorununa çözüm bulmamız önceliğimiz” dedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kaleme alınan ‘Tarihi Dönemeçte Türkiye-Ürdün İlişkileri’ başlıklı makalesi Ürdün’ün Al-Ghad gazetesinde bugün yayımlandı. Gazetede yayınlanan makalede Çavuşoğlu’nun Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ayman Safadi’nin davetlisi olarak 2 yıl aradan sonra Ürdün’ü yeniden ziyaret ettiğini vurgulayarak, ülkelerinin bağımsızlığının 75’inci yıl dönümüne denk gelmesinin daha anlamlı kılındığını açıkladı.

Çavuşoğlu, Filistin konusunda geçen yıllara kıyasla ,daha gerçekçi ve sağlıklı bir biçimde ele alınabileceği bir döneme girildiğine inandıklarını ve bu meselede hem Türkiye’nin hem Ürdün’ün  ortak yaklaşımları ve fikirleri olduğunu bunlardan birisinin de Kudüs’teki kutsal mekanların himayesi olduğu ve bu görevi iki ülkenin de layıkıyla yerine getireceğine duyduğu inancı dile getirdi.

Suriye’de son 10 yıldır yaşanan iç savaşın ve olayların en büyük yükünü Türkiye ve Ürdün’ün çektiğini ifade eden Çavuşoğlu “Sığınmacıların huzuru, güvenliği ve sorunlarının çözülmesi açısından Suriye meselesine çözüm bulunması ortak önceliğimizdir. Aynı zamanda Libya’da yaşanan olayların da kısa bir sürede demokratik, istikrarlı, güvenli ve müreffeh bir yapıya kavuşması için Ürdün hükümetiyle birlikte samimiyetle çalışıyoruz” dedi. 

Çavuşoğlu ayrıca iki ülke arasında ekonomik işbirliği ağının tesis edilmesi en büyük hedefleri olduğunu dile getirirken Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin haklarının baki olduğuna ve Doğu Akdeniz’i bir işbirliği ve barış havzası haline getirmeyi amaçladıklarını ifade ederek Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hakları bakidir. Biz, deniz yetki alanlarının hakça ve uluslararası hukuka uygun olarak belirlenmesinden yanayız. Rum ve Yunan ikilisinin maksimalist talepleri karşısında, hem Türkiye’nin, hem de Kıbrıs Türkleri’nin bölgedeki hak ve çıkarlarına sahip çıkmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.