İngiltere, Afganistan’dan çekilmeye devam ediyor

Geçtiğimiz günlerde Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil olmak üzere bir çok şehrini ele geçirmiş ve Afganistan Cumhurbaşkanı iddialara göre yüklü bir miktarda para ile ülkesini terk etmişti. Yaşanan olaylardan sonra ABD ve Almanya Afganistan’dan çekilme kararı almasının ardından İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İngiliz kuvvetleri, kötüleşen güvenlik durumunun ortasında İngiliz vatandaşlarının ve hak sahibi kişilerin tahliyesine yardımcı olmak için Afgan başkentine geldi. İngiliz vatandaşlarının Afganistan’dan güvenli bir şekilde tahliyesi için yapılan çalışmalar son hızla devam etmektedir. ‘PITTING’ Operasyonu, Afgan Yer Değiştirme ve Yardım Politikası (ARAP) kapsamında yer değiştirmeye uygun

İngiliz vatandaşlarının ve eski İngiliz personelinin tahliyesine verilen askeri desteğin adıdır” denildi.
İngiliz hükümeti tarafından yapılan açıklama Afganistan’da bulunan tüm vatandaşlarının Afganistan’ı derhal terk etmesi çağrısında bulunarak ülkede her geçen gün durumun daha kötüye gittiği ve bu yüzden İngiliz vatandaşlarının, Afganistan’ı derhal terk etmeye çağırıyor denildi.

İngiltere hükümetinin Afganistan’da çekilme kararını açıklamasının ardından ülkenin saygın gazeteleri 20 yıldır Afganistan’da bulunan ve bu yüzden hayatlarını kaybeden İngiliz askerlerinin boşu boşuna hayatlarını kaybettiğini ve bu yüzden bu askerlerin ailelerinden ve yakınlarından özür dilenmesi gerektiğini dile getirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.