ABD’den Türkiye’ye seyahat etmeyin uyarısı

Son günlerde yeni vaka sayıları ve bunun beraberinden ölümlerin artması üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı, tarafından yapılan seyahat uyarısında koronavirüs vakalarının arttığı Türkiye’ye ilişkin seyahat uyarısında bulunurken yapılan uyarıda ayrıca Türkiye’de terör riski olduğu da ayrıca belirtildi.

ABD hükümeti daha önce de yaptığı başka bir yazılı açıklamada Türkiye için “Seviye 3: Seyahati gözden geçirin” listesine eklemişti. Yeni uyarıda ise Türkiye “Seviye 4″e alındı ve “Seyahat etmeyin” uyarısı yayınladı.

Yeni yayınlanan yazıda Türkiye’nin haricinde ABD hükümeti tarafından Aruba, Esvatini, Fransa, Fransız Polinezyası, İzlanda, İsrail, Laos ve Tayland’ı da “tüm seyahatlerden kaçının” tavsiyesinin verildiği “yüksek riskli ülkeler” listesine dahil etmişti.

Geçtiğimiz haziran ayında aralarında Türkiye, Macaristan, Fransa, İtalya, Rusya gibi ülkeler için ABD Dışişleri Bakanlığı 61 ülke için koronavirüs salgını nedeniyle  “seyahat etmeyin” uyarısını bir basamak düşürerek “seyahatinizi gözden geçirin” olarak değiştirmişti.

Geçtiğimiz hafta Alman hükümeti de Türkiye’de artan yeni vaka sayıları ve ölümler üzerine Türkiye’yi riskli bölge ilan etmişti Konu hakkında Almanya’nın salgın hastalıklarla mücadeleden sorumlu kurumu Robert Koch Enstitüsü tarafından güncellenen listede Türkiye ile birlikte Karadağ, Kenya, Vietnam, İsrail ve ABD yüksek riskli bölgeler listesine alınmıştı.

Bu uyarıyı dikkate alan birçok Alman vatandaşı yurt dışı tatillerinde Türkiye’yi tercih etmemişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.