Birleşmiş Milletler, Afganistan için acil toplandı

Geçtiğimiz hafta Taliban’ın Afganistan’da yönetimi tamamen ele almasının ardından BM Güvenlik Konseyi acil olarak toplandı. Yapılan toplantıya katılan ülkelerin delegeleri Afganistan’daki saldırılar ve insan haklarına yönelik Taliban’a saldırıları durdurması için uluslararası çağrıda bulundu. BM temsilcileri özellikle Taliban’ın ülkedeki kadınlar üzerinde uyguladığı kısıtlamalardan duydukları endişeyi dile getirerek şiddetle kazanılmış bir rejimi tanımayacaklarını açıkladı.

Toplantıda bir konuşma yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres “Dünya olarak Afganistan’da yaşanan olayları büyük bir endişe ile takip ettiklerini dile getirerek ülkede yaşananlar sadece kaos, huzursuzluk, belirsizlik ve korku” dedi.
Tüm dünya ülkelerini insani yardım için çağıran Guterres ülkede yaşayanların insani ihtiyaçlarının karşılanabilmesini sağlamak için azami itidal kullanmaya çağırıyorum” dedi.

Afganistan hakkında tüyler ürpertici raporların geldiğini dile getiren Gutteres, “Tüm dünya ülkelerini insani yardım konusunda göreve çağırırken tüm ülkelerin Afgan mültecileri kabul etmeye ve sınır dışı etmekten kaçınmaya davet ediyorum” dedi.

Afganistan’da yaşayan kadınların ve kız çocukların insani haklarına yapılan saldırılardan endişe duyduklarını dile getiren Gutteres, Afgan kadın ve kız çocuklarının zor kazanılmış haklarının korunmasının esas olduğunu vurguladı.

BM’de yapılan toplantıya katılan ABD’nin BM Büyükelçisi Linda Thomas Greenfield, toplantıda yaptığı konuşmada, “Tüm tarafları terörü önlemeye çağırıyoruz ve Afganistan’ın bir daha asla terör üssü olmamasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.