Cep Telefonu almak için kredi

Yeni bir cep telefonuna ihtiyacınız var. Ama telefonu taksitle almak istiyorsunuz. Eskiden bu çok kolaydı. Kredi kartınız varsa 36 aya kadar taksitle cep telefonu alabiliyordunuz. Ama BDDK’nın çıkarmış olduğu yeni yasaya göre cep telefonunu kredi kartı taksitle artık alamıyoruz. Devletin bu yaptığı uygulama insanları uzun vadede taksite mahkûm bırakmayıp, milyonlarca kredi kartı mağdurlarını azaltmaktı amaç. Ama bu işlem hem tüketiciyi, hem bankaları hem de cep telefonu satıcılarını zor duruma soktu. Piyasada bu işlem için yeni yollar aranmaya başladı.

İlk zamanlar da cep telefonu almak için kredi yerine en çok uygulanan yöntem, kredi kartı ile tek çekimde alışverişi yapmak, sonra bu alışverişi bankada kredi kullanır gibi faiziyle taksite böldürmekti. Bu uygulama günümüzde de halen devam etmektedir.

Bankalar diğer bir çözüm yolu olarak insanların cep telefonu ya da beyaz eşya alımlarında kredi kullandırmaları oldu. Şuan piyasada uygulanan en yaygın uygulama budur. Büyük teknoloji marketlere gittiğinizde bir köşede bankaların bir noktası olduğunu görürsünüz. Bir cep telefonu beğendiniz. Marketin içerisindeki banka noktasına gidip telefonunuz için kredi kullanmak istediğinizi söylüyorsunuz. Bankada T.C. kimlik numaranız ile kredi notunuzu sorgulayıp, ihtiyaç kredisi çekip çekemeyeceğinizi sorguluyor. Eğer kredi notunuz yüksekse yada daha önceden herhangi bir banka ile problem yaşamadıysanız, krediniz anında onaylanıyor. Size bir form doldurtup, kimlik fotokopinizle ek bir belgeye ihtiyaç duymadan kredi çekmenizi sağlıyorlar. İstediğiniz telefonu da bu yolla 36 aya varan vadede alabiliyorsunuz.

Cep telefonu almak için kredi ihtiyacı olduğunda , Kredi notunuz düşükse ya da sınır değerlerde iseniz sizi bankaya yönlendiriyor, bankada maaş bordrosu kefil gibi ek belgeler isteyerek kredi kullanmanız da sağlanıyor. Peki, bunun normal ihtiyaç kredisinden farkı ne diyeceksiniz. Evet, hemen hemen aynı. Fakat normal ihtiyaç kredisinde olduğu gibi evrak kalabalığı yok, kefil derdi yok. Aynı zamanda bankalar teknoloji marketlerle yapmış olduğu özel anlaşmaya göre daha düşük faizle, dosya masrafı, sigorta gibi masraflar olmadan kredi almanızı sağlıyor.

Günümüzde Telefon Kredisi imkanı bulunan bazı teknoloji marketleri şu bankalarla anlaşmalılar. Medya Markt – Deniz Bank, Teknosa – İNG Bank, Bimeks, Gold Bilgisayar, Vatan Bilgisayar – Odeabank.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.