Çocuklar üzerindeki anne bağımlılığı için 6 tane önemli öneri

Psikologlardan Sena Sivri anne bağımlılığıyla alakalı ebeveynlerin alabilecek oldukları önlemleri şu şekilde sıralamakta:

  • Çocukların ayrışma konusundaki en büyük korkuları terk edilme ile alakalı olmakta. Pandemi süreci içerisinde de devamlı olarak anneyle birlikte olan çocuklar, kreşin yanı sıra okula ya da bakıcısına gittiği esnada ilk önce terk edilmekte korku duyuyor ve tepkilerini bunun kapsamında vermekteler. Çocuğunuza ise onu terk etmemekte olduğunuzu kesin bir şekilde anlatarak güvence vermeniz gereklidir.
  • Karşılıklı bir şekilde iletişimi geliştirmekte olan ve çocuğunuzun duygusal gelişimi için katkıda bulunabilecek aktiviteler yapmayı bir alışkanlık haline getirmelisiniz.
  • Çocukta gelişmiş olan kaygılar genel olarak ebeveyne ait kaygılar olmaktadır. Bir ebeveyn olarak kendi kaygılarınızın farkında olmalı ve bu kaygılarınızı da yönetebiliyor olmalısınız. Aşırı bir şekilde kaygılı ve bir de korumacı ebeveyn tutumundan kesin bir şekilde uzak durmalısınız.
  • Çocuğun sorumluluğunda bulunan şeyleri onun yerine tamamlamamalısınız. Gelişmekte olan yetilerinin kapsamında kendi başına bir şeyler gerçekleştirmesine izin vererek onu da bu yönde teşvik etmelisiniz.
  • Anne sakin kalamadığı zaman çocuğun yaşamakta olduğu kriz daha da uzun sürmektedir. Ayrılmanız gerekli olan zamanlarda çocuğunuzun vermiş olduğu tepkilere karşı soğukkanlı bir şekilde durarak kontrolü elinizde tutmalısınız.
  • Sabırlı bir durumda bulunmanız, bu ayrışmayla alakalı sürece zaman tanımanız, hiç bir şekilde geri adım atmamanız, baş edemiyor olduğunuzu hissettiğiniz zaman uzman desteği almanız da bağımlı durumda bulunan ilişkiyi önleme konusunda son derece önemli bir role sahiptir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.